Proxmox

Salutare stie cineva despre virtualizare ? vreau sa folosesc proxmox , nu pot sa ma conectez la WEB-GUI prin URL defapt prin nimica . Am incercat si pe un Windows , dar nu merge , am facut o data pe linux Arch . Dar acuma vreau sa trec pe platforma asta . ma poate ajuta cineva ? cred ca nu fac bine eu cv? daca ii nevoie fac un video clip . instalez in virtual box ,(vmware ) si nu merge nush . mersi oricum de timpul acordat

De ce nu iei legătura cu dezvoltatorii, am văzut că au un site destul de bine pus la punct, nu știu dacă cineva aici folosește așa ceva.

Pe forum-ul lor poti sa intri doar daca cumperi sesiunea community. SI am zis ca poate ,poate gasesc pe cinvea pe aici.

Mi-am facut cont acuma astept sa vad poate imi raspund. poate gasesc prin carti pe undeva . Mersi oricum comunitate faina .

Eu aș zice că acolo e singurul loc unde poți afla răspunsuri tehnice dedicate. Nu exclus să mai fie cineva pe aici care să se priceapă… Dacă ar fi fost, presupun că ar fi intervenit cumva.

Multumesc. Am venit eu mai de mult cu o problema La MBP 2011 ca se incalzea si se ambala imd . mi-am instalat o aplicatie de FAN si nu mai mi se ambaleaza atata de tare mai mult de 3100 nu , doar daca ii dau ce va de compilat.

Proxmox este un software de virtualizare pentru bare-metal.
Instalarea in VirtualBox poate da batai de cap. Atentie la modul in care setezi reteaua.
Daca ai setat NAT, probil Prox se afla intr-o retea 10.0.x.x (VB face DHCP). Incearca sa faci port forwarding.
O alta varianta ar fi sa incerci bridged cu promiscuous mode.

Am incercat sa fac port forwarding . Dar nu merge . Am incercat sa fac o clasa noua pe router , nu merge nici asa . Cred ca ramane decat sa migrez pt cele cu bani ,acuma fiind student am zis ca mai tai din bani, sa ne cumparam materiale.
Mersi oricum comunitate faina .

Oare o solutie bazată pe Docker nu-ți acoperă cerințele … ?

Ba da acuma de 3 zile am inceput sa invat Docker . Docker sau AWS sau google cloud( dar ii scump) asa Docker ii gratis .

Cand vorbeam de NAT ma refeream la vitualbox.

Da am inteles , Asa ii pe NAT . Am incercat sa il instalez pe laptop direct dar imi zice ca nu am internet . Am facut un stick bootable.