Pros and Cons of MacBook Air

Salutari! Ma adresez pe acest site pentru ca vreau sa achizitionez un MacBook Air, dar data fiind experienta mea cu MacBook urile, care lipseste cu desavarsire, am cateva intrebari. Este suficienta varianta cu 8GB/ 128 SSD pentru un elev de liceu? Cum vine mai exact un macbook nou: trebuie instalat un soft sau ceva? Sunt necesare anumite configurari?
Si cam care e speranta de viata a unui MacBook Air? Nu de alta, dar pretul lui sare putin peste acordul conducerii, si sa stiu daca merita.
Va multumesc mult!!

Daca nu faci prelucrare video sau alte sarcini “grele” e in regula Air. Discul e mai mic,dar poti sa iei unul extern pentru stocare si backup.
Mac-ul are preinstalat sistemul de operare de la data fabricatiei. Daca intre timp apare un OS nou atunci poti face upgrade foarte usor din App store (o aplicatie ce deschide magazinul de aplicatii al Apple)
Majoritatea softurilor necesare le gasesti in acel magazin. Oricum sistemul de operare are softurile de baza necesare unui utilizator obisnuit gata instalate. Deci Macbok presupune si hardware si software.
Configurarile sunt simple si intuitive si se fac la activarea SO pas cu pas (se pot reface si ulterior)
Am folosit un macbook 7 ani dupa care cu un mic upgrade de memorie si ssd a mai fost folosit inca vreo 4 ani.

La cele spuse de Lucian, adaug:
– este un calculator subțire și ușor, tocmai i-am luat unul soției.
– este suficient pt un elev, desigur
– tot softul de bază vine cu el, inclusiv licențele
– multe aplicații sunt gratuite, site-ul de bază al macuserilor este macupdate.com
– regula de bază a oricărui calculator, indiferent de sistemul de operare, este „backup, backup, backup”: totul trebuie dublat pe cel puțin alt disc extern. Da, 128 GB nu e f. mult, la un moment dat va fi nevoie de un disc extern, de fapt de două: unul care să completeze/să extindă stocarea internă și altul pt backup, acest al doilea disc recomand să fie cât mai capacitiv, poate fi folosit ca backup pt mai multe calculatoare, de ex. pt toate din familie.
– Apple nu prea produce nimic ieftin, se pot găsi destule produse bune și s.h., cu grija de rigoare. Un bun MBA s.h. se poate găsi cu 2000–3000 lei, depinde de generație, de configurație etc.

Va multumesc mult pentru ajutor!! :slight_smile: