Program de recunoaştere vocală pentru Mac

Salut!
Din capul locului vă spun că nu am mac.
Dar dacă îmi găsiţi o soluţie la problema mea îmi iau şi mac.
Tehnoredactez foarte mult. Deşi scriu orb, cu diacritice, 200 de caractere pe minut, câteodată mi se ia.
În general, inclusiv cu numeroase trucuri (gen: scanare, copy-paste, clipboard office, opţiuni autocorect, autotexte, macrocomenzi, etc.) scriu până la 100 pagini pe săptămână.
În plus, degetul inelar de la dreapta a “obosit”, şi nu mai este aşa harnic ca celelalte, şi nu mai am randament.
Vreau să folosesc un program de recunoaştere vocală pentru limba română pe un computer.
IBM sau Mac.
Am auzit de Dragon Naturally Speaking, dar e valabil numai pentru engleză. Am luat legătura cu producătorul, nu au pentru română.
Am IPad cu Dragon dar nu îmi place cum lucrează. Nu are un dicţionar complet, de exemplu nu recunoaşte cuvântul “pârât” (lucrez în domeniul juridic). În plus ce scriu trebuie să transfer pe IBM, prin poştă electronică şi durează.
Întrebări:
Există un program de recunoaştere vocală pentru limba română, performant, cu dicţionar cât mai complet, pentru Mac?
Neştiind să lucrez pe Mac, cum aş putea să transfer, rapid, după ce dictez pe Mac, discursul pe IBM?
Alte întrebări or mai fi, dar acum nu-mi vin în cap şi poate o să mai am dacă se găseşte cineva să-mi răspundă.
Mulţumesc!

Nu am probat Dragon, dar macOS are dictare în română de acum 2 versiuni, parcă. Cît e de cuprinzător dicționarul și dacă-ți satisface cerințele, n-aș ști să zic. Dar poți merge într-un iStyle, eventual cu niște căști cu microfon și probezi, dictezi acolo ce vrei. Așa ar fi cel mai concludent.

La punctuație știu că nu era grozav, dar din ce am probat la propoziții, mi s-a părut acceptabil.

macOS are recunoaște vocală pt română și pt alte câteva limbi rare, are și iOS (iPhone și iPad). Eu l-am testat acum vreun an și l-am abandonat, făcea destul de multe erori, iar conversia vocal -> text + corectura lua mai mult timp decît să scriu direct (scriu și eu repede cu 10 dește).
Acuma, ce să spun… fă un test și convinge-te. Voice recognition este gratuită, deci cu orice mac care suportă ultimele 2-3 generații de sistem și cu iOS de la 6 încolo, parcă, se poate face testul. Poate, între timp, lucrurile au evoluat sau, poate, vocea mea este mai problematică pt soft pt a recunoaște corect fonemele și apoi să le convertească la text.
Deci răspunsul este pozitiv, rămîne să testezi direct și să decizi dacă te aranjează sau nu.

Vă mulţumesc amândorura, pentru răspuns!