Problemă temperatură MacBook Air 13

Am făcut testul pe telefoanele familiei,dar pe telefonul meu, nu merge să fac testul, nu am ios-ul la zi și nu m-a lăsat sub nicio formă

Nu cred că Coconut Battery e așa sensibil la versiunea de macOS/iOS, dar tu știi mai bine de ce.

Concluzia asta am tras-o singur. Pe un iphone 6 cu ios la zi a mers. Pe un iPhone x cu ios la zi a mers perfect, pe încă un iPhone 6 cu ios la zi a mers perfect, iar pe XR-ul meu, nu a vrut. Când spun ios la zi mă refer la ultima versiune ios suportată de fiecare device în parte.
Eu când am cumpărat xr-ul și l-am activat pt prima dată, a venit cu ios 12. Se merită să-i fac update ? Eu mă gândeam să aștept până apare 14-le și abia atunci să-i dau…

Da, fă upgrade la ultimul os suportat de jucărie.

Am auzit tot felul de lucruri negative referitor la ultimul ios din acest moment. Utilizezi această versiune de ios ?

Da, evident… Am probleme cu iPad OS, are bug-uri noi, de ex. suita Pages-Keynote se autoînchide când apeși tasta de spațiu (spacebar), dacă e tastatură externă! Niște idioți, nu-ți testează produsele ca lumea. Am tastatură smart connection Logitech, mai bună decât ale Apple, firmă serioasă.
Pe Word și pe alte aplicații merge, evident, OK.

Eu deocamdată mai aștept, nu-i dau acum update. Nu mă deranjează atât de tare versiunea pe care o am în prezent ( 12. x.x ) .

Nu se justifică să nu faci update, versiunile mai noi rezolvă multe chestiuni de securitate a datelor. Mă rog, dacă nu simți nevoie nu face upgrade, nu te bate nimeni.

Știu, dar nu mereu ce e nou e bun :slight_smile:
Eu merg și pe ideea asta.

Ce argumente ai pt a-ți susține ideea? Ce iPhone/iPad ai?

Tocmai ce am specificat mai sus ce model de telefon am : iPhone XR. Eu consdier că este un telefon destul de potent pt ” a duce ” ultimul ios de până acum, dar consider că 13.3.1 nu este bine pus la punct din ce m-am documentat pe forumurile din afară și prefer să rămân la versiunea pe care o am în prezent : 12.4.1 . Cu versiunea asta am cumpărat telefonul ( nou ). Aștept următoarele update-uri, poate am să-i fac dacă îmi place ce văd, dacă nu,la toamnă când o să apară 14-le cu siguranță îi fac . Exclus să fac update la versiuena beta 14 când apare în iunie.

La beta fac upgrade doar testării, deci nu mă refeream la beta.

Salut,

Bateria ta e nouă și cel mai probabil funcționează bine.
E firesc să se descarce mai repede dacă laptopul e utilizat mai intens. Dacă temperatura stă la 80 de grade și ventilatorul merge încontinuu e clar că procesorul are de lucru și va consuma mai multă energie.
Un widget util și micuț pentru afișarea temperaturii și a vitezei de rotație este Fanny: https://www.fannywidget.com/

Bateriile pe litiu nu au nevoie de formatare și nu e recomandat să le descarci până la 0% (e o idee rămasă de la bateriile nichel). În timp le va scădea durata de viață. Preferabil e să nu stea sub 20 - 25%.

“Similar to a mechanical device that wears out faster with heavy use, the depth of discharge (DoD) determines the cycle count of the battery. The smaller the discharge (low DoD), the longer the battery will last. If at all possible, avoid full discharges and charge the battery more often between uses. Partial discharge on Li-ion is fine. There is no memory and the battery does not need periodic full discharge cycles to prolong life.”
“The largest capacity loss occurs when discharging a fully charged Li-ion to 25 percent SoC (black); the loss would be higher if fully discharged.”

Mult mai multe detalii aici: https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Referitor la temperatură, deși mai sunt opinii care susțin asta, carcasa unui laptop nu este un radiator intenționat. Niciun producător nu-și dorește produse care fierb.
Temperatura ei este un efect al soluției termice. Air-ul nu are un design termic foarte performant, dar este destul de bine adaptat la ce poate procesorul.
Am un Pro 13 din 2015 care face tot ce poate să nu treacă temperatura CPU de 80˚C. Probabil și Air-ul tău la fel. Sunt mac-uri mai noi care trec lejer de 90˚ când sunt puse la treabă și nu mi se pare ok.
Laptop-ul meu de gaming nu trece de 85 cu toate motoarele la maxim ore bune.

În funcție de browser, site și soluția de partajare, “un film in browser, skype deschis + partajare de ecran” poate fi o utilizare destul de intensă pentru un Air, deci temperatura și utilizarea bateriei observate de tine sunt firești. HBO Go merge foarte ok în Safari din ce am observat eu.

1 Like