Problema Reinstalare Os x

Salut, recent am cumparat un MBP early 2011
Avea sistem de operare 10.7 am impresia pe el si mergea ok, deoarece programele de care avean nevoie nu erau compatibile cu sis de operare am facut un update pana la os catalina. Cand am instalat update ul mi a pus parola la admin, am ales o parola si am dat ok. Dau restart, parola nu merge.
Dau reset la parola din cmd r utilities etc si la fel, adminul nu recunoaste parola, sterg partitia, fac un stick bootabil cu os ul cu care au venit ele adica 10.6 si nimic, bag stickul, deschid laptopul tin apasat pe option dau install si incepe sa bipaie, nu e de la ram sau ceva am citit si eu pe net dar sunt sigur ca nu i asta. Deci nu pot instala niciun os dupa stick pt ca am incercat mai multe versiuni si nimic, de asemenea apas cmd r intru la reinstall os si nu vreau sa l traga ca nu l gaseste in app store contact apple care. daca stiam ca sunt asa pretentioase nu mi mai luam…

Pe acel model nu poți instala nativ Catalina, mege cel mult 10.13.x, doar dacă ai folosit „fenta” de aici. Ca atare, spune-ne cum ai procedat sau, poate, ai – de fapt – un mac mai nou.
Ai spus chiar tu că „mergea OK”, mai departe e greu de depistat unde ai greșit, iar acel bipăit indică o problemă hard. Care dintre sunetele descrise aici se aude?
Mac-urile nu sunt deloc pretențioase la instalare, totul merge foarte simplu și curat, cu condiția să știi ce faci și să lucrezi ca la carte.