Preview greoi la vizualizarea fișierelor PDF? Încercați Safari!

Îmi pare rău că-ți repet: nu știi să prezinți o problemă succint și clar. Site-ul dropbox stochează fișiere, pe care le poți accesa fie printr-un browser (Safari sau oricare altul) sau din Finder, dacă instalezi utilitarul Dropbox. Deci tu cu Safari puteai salva un fișier deja PDF pe care l-ai salvat în Dropbox și apoi l-ai mutat și pe calculator. Asta nu spune nimic, fișierul exista anterior salvării tale, nu l-ai creat tu din alt fișier, cum rezultă din textele de mai sus. Dacă Preview nu putea deschide acel fișier, dar a putut Adobe, am toate motivele să cred că ai salvat acolo un fișier PDF creat cu Adobe și care nu se poate deschide decît tot cu Adobe. E o situație nu foarte frecventă, dar se mai întîlnește. Din ce deduc, tu nu ai salvat/exportat un fișier PDF dintr-un fișier text ori combinație text + grafică, ci ai deschis un fișier PDF deja creat de altcineva. Corect?

Da , era un fisier deja creat. De aceea am si pus informatiile generale sa se vada cu ce a fost creat. Era si asta o posibila problema. Idea e ca pe SL se vede iar pe Y nu. Prin programele native Safari si Preview.

Din cîte țin eu minte, în era SL încă nu apăruse disputa Apple-Adobe, drept care Adobe era mai permisiv. Oricum, mai dai peste fișiere care nu se deschid decît cu Adobe Reader, dar nu cu Preview și/sau nu cu orice generație de Preview. De ex., versiunile mai noi de Preview nu mai permit, cum era odată, Flip cu fișiere PDF, numai cu poze. Cred că Preview din SL permite așa ceva (verifică, eu nu am SL).