PDF

Salut. Mi-a expirat PDF Expert si am nevoie de trimis niste documente si nu ma mai lasa sa le salvez, cine imi da un pdf free?

Preview nu e bun?

nu e bun ca nu ma lasa sa atasez jpg-uri, trebuie sa atasez o poza cu buletinul.

Ba da, atașezi jpg, apoi exporți totul ca PDF sau salvezi poza ca PDF, o inserezi, iar apoi exporți totul ca un PDF nou. Preview poate destul de multe lucruri, deși nu este o aplicație „pro”. Tocmai am retestat, nu pricep ce spui, Preview poate face ceea ce dorești. Am luat un pdf existent, am inserat niște jpg-uri, l-am salvat, l-am deschis cu PDF expert, să fiu sigur că e OK. E OK.

Nu ma lasa sa atasez.Screen Shot 2020-08-03 at 11.14.11 AM
aici dau clic si ar trebui sa imi apara de unde selectez poza, asa apare in pdf expert dar aici nu apareunde sa dau browse

Încearcă cu Adobe Reader:
https://get.adobe.com/ro/reader/

Am incercat eu sa fac un export de PDF a unei poze si apoi atasare la un alt PDF si a mers.
Priocedura ar fi urmatoarea: se deschide jpg cu preview, apoi se da export as PDF (se pastreaza terminatia .pdf), apoi se deschide atat fisierul de trimis cu Preview cat si fisierul pdf rezultat din export (ambele fisiere cu Thumbnail activata (din meniul “View”), apoi se selecteaza pagina cu poza de buletin (unica pagina, aflata in stanga) si se trage tot in coloana din stanga a fisierului de trimis in pozitia in care se doreste, apoi se exporta ca pdf fisierul de trimis.
Sper ca nu am fost prea confuz in exprimare.

Deschizi PDF-ul cu thumbnails active și tragi orice poză vrei acolo, nu e nicio fentă anume, pur și simplu drag-and-drop.

Am verificat si eu atasarea jpg la un PDF si merge si fara transformare. Doar ca trebuie sa ai activat Thumbnails pentru a manipula poza in cadrul fisierului PDF.

Da,intradevar merge cum a zis Lucian doar ca nu o pune in locul acela in care e dreptunghiul, imi pune intr-o pagina noua.

Screen Shot 2020-08-03 at 6.40.28 PM

Atasez un screenshot

Cu Preview nu poti seta (din cate stiu eu) locul din pagina in care sa fie inserata o alta pagina. Documentul (jpg sau pdf) inserat ocupa o noua pagina intreaga. Se adauga o pagina noua (intre paginile dorite), nu poti insera asa in cadrul unei pagini existente pdf. (poate daca folosesti de la meniu Tools functia Rectangular selection ) (nu am folosit-o apropae de loc, nu stiu cum functioneaza)
Asta spui daca am inteles eu bine; un chenar in interiorul unei pagini a pdf-ului de trimis in care sa intre poza?

Exact. Nu poti insera in cadrul pagini cu Preview,doar intr-o pagina noua.
Am reusit cu Adobe Reader, aici dai clik in chenarul din pagina si apare de unde sa selectezi fisierul, asa am facut si cu PDF Expert dar nu ma mai lasa sa salvez.

Preview nu poate asta, de aceea nu este o aplicație din zona pro.

Ori de câte ori aveți de-a face cu formulare PDF mai complexe, cum ar fi cazul de față, cu câmp pentru atașarea fișierelor, sau alea de pe la alte instituții ale statului, cu tot felul de calcule, folosiți Acrobat Reader. Preview nu recunoaște unele elemente mai complexe ale formularelor PDF. Acrobat Reader e 100% compatibil.