Pages/Media/Pictures

Am următoarea problemă care mă enervează la culme: nu știu cum să adaug o fotografie într-un document din Pages fără ca ea să fie mai întâi în iPhoto library.

Se poate face? Dacă da, cum?

PS: În Keynote există această posibilitate, cauți poza pe hard și o iei de acolo, dar nu știu cum să fac asta în Pages.

Nu știu dacă e cea mai comodă variantă, dar există mereu opțiunea Drag & Drop. Am probat acum, aveam o poză pe Desktop, am tras-o într-un fișier Pages și gata.

Cum să nu se poată?! Tragi poza în fereastra de Pages și gata. Acuma depinde la care Pages te referi? La aia din OS X sau la aia din iOS?

Mă refer la OS X. Habar nu aveam că se poate. Cum de nu mi-a trecut prin cap să încerc asta nu știu!
Căutam mereu o opțiune așa cum este în Keynote (add Media și acolo să poți alege de unde).

Mulțumesc mult.

Cred că te-a confuzat bara de sus unde poți clica pe fișiere și nu credeai că se poate face f. simplu. Ca principiu de bază: în orice aplicație gen procesor de text, dacă ai de pus o poză, o tragi acolo cu mausu, este puțin probabil să refuze așa ceva. Toate pe care le folosesc sau le-am testat se comportă la fel.

Si in Keynote poti trage poze de unde vrei cu drag & drop. Daca sunt prea mari, va trebui un pic sa le micsorezi pana la dimensiunea care iti convine.