Opinii despre Apple Music

Uhm, la mine iTunes pe OS X 10.10.4 arată la fel. Aveam impresia că Apple Music va fi disponibil și pe Mac, m-am înșelat?

Edit: M-am lămurit, trebuie așteptat iTunes 12.2, care apare în câteva ore.

Trebuie să apară iTunes 12.2.

Mai durează mult? :rage:

I’ve been on chat with Apple Support and they said the iTunes 12.2 update won’t be rolling out until around 2 this afternoon.

https://discussions.apple.com/thread/7103621

Despre ce coastă a SUA / fus orar vorbim?

Bună întrebare. Nu știu, dar pentru siguranță, mai bine reîncercăm dimineață.

EDIT: Pe pagina 4 de pe forumul respectiv zice un tip care, tot așa, ar fi vorbit cu suportul tehnic de la Apple:

iTunes 12.2 will roll out at 14:00 (2:00 pm) EDT.

Hmmm… asta-i ciudat, că e deja ora asta.

1 Like

Păi acum e 3:37 PM EDT.

Cel mai probabil e PST, de fapt. Apple cam la fusul ăsta orar face referire mereu, nu?

PST, EDT, PLM. Nu înțeleg de ce lumea nu folosește .beats în 2015, că nu mai suntem în epoca de piatră să stăm cu ochii în Soare toată ziua. Urăsc fusele orare.

1 Like

Vreți să faceți o cerere muzicală pe Beats 1? Se poate.

A apărut și iTunes nou, în cele din urmă.
Dacă selectez Beats 1, îmi dispare iconința pentru AirPlay și se aude doar la boxele laptopului. Muzica din librărie funcționeaz și prin AirPlay, doar Beats 1 face figuri (alte posturi de radio din iTunes funcționează).

Nu sunt singurul: https://discussions.apple.com/thread/7104259

România este singura țară din lumea asta fără iTunes Match:

iTunes Match, technically available through Apple Music and as a standalone service, is available in all countries listed except for Romania.

Întreb și eu, ca să-mi fie clar:

  • iTunes Match practic îți “deblochează” din magazinul iTunes ce ai pe hard, adică dacă-ți vede Metallica în librăria locală, poți descărca gratuit din iTunes Store Metallica, oricînd, de pe orice dispozitiv și nu folosește din spațiul iCloud pentru asta;
  • iCloud Music îți pune muzica locală în spațiul de iCloud și tot așa, o poți accesa oricînd, de pe orice dispozitiv, prin iCloud?

OK, iată ce spune CNN:

Apple Music will scan your existing music library and look for matches in the iTunes catalog. Matching tracks and albums will appear on all your devices as part of the iCloud Music Library, meaning you can stream them anywhere you’re logged into Apple Music. It’s very similar to Apple’s existing iTunes Match feature, though these are not DRM-free.

If you sync you library through Apple Music, do not delete your original music files. This is not a backup method. If you stop paying for Apple Music at any point, you can’t just download all the songs onto your computer. However, it will remember them all should you decide to re-subscribe in the future.

Of course, you would already have access to all these songs through Apple Music, but the iCloud Music Library keeps them organized in one view so you can see what you “have,” and it saves all your existing playlists. It can match up to 25,000 songs, though there are plans to raise that amount in the future.

iCloud Music face part din serviciul Apple Music. E un fel de iTunes Match ceva mai limitat.

Ce diferențe sunt între iTunes Match și Apple Music?

Bitrate-ul muzicii ascultate prin Music depinde de conexiune: pe WiFi calitatea este mai bună.

Păi anunțaseră 256kbps. Acum, dacă asta e pe WiFi și o fi 128kbps pe cellular, nu e în regulă.

Eu mă bucur că e mai low-fi pe mobil, că nu vreau să-mi consum traficul așa de repede.