Office 365

Am întrebat de 2 ori și mi-a spus că are și pe Mac. Dacă tu îl ai și zici că nu merge atunci îmi pun un mare semn de întrebare în legătură tot ce mi-a zis, inclusiv cu diferența între versiunile de Windows și upgrade-ul la Win 10 pentru varianta student discount.

PS: I-am zis că sunt un pic reticent din cauza diacriticelor de pe site-ul Microsoft (dacă nici măcar acolo nu au fost în stare…) și din cauza lipsei corecturii ortografice în limba română în Office 2011 for Mac.

Sunt convins că angajații Microsoft habar n-au ce se întâmplă pe Mac.

Abonații serviciului „Office 365” care utilizează OS X au la dispoziție pachetul Office 2011, adică exact același Office vechi de vreo patru ani care se găsea până nu demult în varianta cu banii jos, fără abonament. Noul Office pentru Mac va apărea cândva anul ăsta, dar până atunci Office 2011 nu are corector ortografic românesc.

La mine merg diacriticele.

M-am “confuzat” de tot acum că ai băgat Office 2011 în discuție. Credeam că Office 365 este un program separat. O să-l testez o lună ca să văd cum stă treaba.

Și la mine apar diacriticele, dar apar așa:

„Office 365” este denumirea abonamentului, a serviciului oferit de Microsoft care include accesul la suita Office (variantele desktop, mobil, online), la OneDrive și la alte chestii (în funcție de tipul abonamentului). Versiunea de Office instalabilă pe computer este altceva: pe Windows este Office 2013 (parcă), pe Mac – Office 2011.

În apărarea celor de la Microsoft, trebuie menționat (și lăudat!) faptul că Office Online (adică ăla care funcționează în browser) are corector pentru limba română. Iată Word Online în Safari, mi-a găsit un „și” cu cedilla pe care l-a semnalat ca fiind incorect:

Tudore, faptul că a găsit un ş [cedilla] în loc de ș [comma below] nu e mare lucru, asta o face orice corector ortografic. Îmbucurător este că MS are corector RO pe office-ul lor.

Ba e mare lucru, că acolo e un corector pentru limba română care funcționează într-o aplicație online, într-un browser. Apple nu are așa ceva.

Te referi la faptul că Pagea, rulat în browser, nu are corector ortografic, presupun. Da, așa este, dar cred că de aia Pages e încă beta. Nu știu de ce Apple e așa întîrziat în acest domeniu, cred că, pur și simplu, nu au acordat prioritate acestui detaliu, nu că ar fi greu de implementat. De vreme ce au aici, în acest mesaj, am corector ortografic, dar nu merge în Pages mi se pare o anomalie, datorată superficialității cu care Apple o adoptă tot mai ferm. Cînd te îngrași prea mult nu-ți mai pasă de detalii, devii un mastodont nesimțit.

Acum am citit aceasta discutie. Corectoarele de limbi pentru Office se insteaza separat si nu depind de limba interfetei. Evident, ca daca vei cumpara Office cu interfata in limba romana, va contine implicit si corectorul ortografic in limba romana, dar poti avea Office in limba engleza si ii instalezi tu corectoarele de limba extra si vor functiona.
https://support.office.microsoft.com/en-us/article/Check-spelling-and-grammar-in-a-different-language-487fc9ba-a1b4-4911-8fd4-1f5b3e1841f2?CorrelationId=629d4212-2ee3-4cae-94e6-b537c410a3d9&ui=en-US&rs=en-001&ad=US#bm1

Da, întrebarea era dacă acest corector merge și în OS X, eu știu că nu. Am auzit doar că va fi utilizabil începînd cu acest an, ceva mai încolo.
În OneNote româna și alte limbi din zonă nu este/nu sînt, deci presupun că nu sînt nici în MS Office.

Nu merge in OSX, sunt niste .dll-uri care se instaleaza undeva icrele Office, din userul tau. Nu am mai folosit Windows de ani buni, nu mai tin minte exact calea. Stiu ca le puteam instala si manual.

După discuția telefonică avută ieri cu cei de la Microsoft, în care m-au asigurat (de 2 ori) că Office 365 pt Mac are corector ortografic pt limba română, le-am trimis un mail să-i mai întreb încă o dată. Răspunsul: NU are pentru limba română pe Mac :slight_smile:

Păi eu au în față versiunea de Windows, săracii…