Nu pot crea user nou

Salutare,

Am facut mutarea pe SSD si mi-a fost instalat pe HighSierra.

Ajuns acasa, am vrut sa creez un user nou. Si nu functioneaza…

Cineva mi-a recomandat sa intru in safe mode si sa incerc de acolo. Nu a mers.

Mi-a mai fost recomandat sa fac un install nou(desi era facut doar de o zi). Am incercat si asta. E la fel.

Alte idei?

Asta e ceea ce se intampla.

Fac eu ceva gresit?

Mersi

Păi îți zice acolo în mesajul de eroare: ai deja un folder numit “cristian” în directorul unde sistemul creează automat folderele-părinte pentru fiecare user (Macintosh HD/Users). Schimbă numele scurt al userului nou pe care vrei să-l faci sau redenumește folderul deja existent.

In directorul /Users există directorul cristian - șterge-l (dacă nu ai ceva important acolo).
Finder: Cmd+Shift+G (goto folder)
Terminal: sudo rm -drf /Users/cristian

Nu e de la folderul ala.

Am mers acum si le-am sters. Am testat si cu alte nume, unde nu aparea notificarea cu folderul.

Vad ca le creaza la useri foldere, dar nu ii arata la useri.

Iar daca dau logout e doar un singur user de selectat. cel care a fost si pana acum.

Oare este creat implicit ascus ?
sudo dscl . create /Users/cristian IsHidden 0
un restart …

1 Like

FileVault este on ?

Nu dai detalii despre felul CUM ai instalat sistemul pe acel disc. Eu unu’ din afirmația „Am facut mutarea pe SSD si mi-a fost instalat pe HighSierra.” nu pricep nimic. Ai clonat fostul disc? cum ai procedat exact?
Cele descrise par a fi legate de permisii. Dacă ai backup bun al tuturor fișierelor de pe vechiul disc sau tot vechiul disc care poate fi clonat, recomand să faci o reinstalare de la zero și apoi să repui fișierele la locul lor. Ceva s-a făcut greșit la transferul datelor de pe vechiul disc pe SSD, dar tocmai asta nu spui, cum s-a procedat, pas cu pas.

FileVault e off. Sa-l pun on?

Nu stiu unde sa pun comanda "sudo dscl . create /Users/cristian IsHidden "

Ma poti indruma te rog?

Multumesc

Aoleu, nu, nu pune File Vault, că te bagi mai adânc în belele.

Am platit pe cineva sa-l instaleze. Nu stiu cum a facut :slight_smile:

Eu cand am reinstalat din nou, doar i-am dat download din appstore si install.

Nu s-a facut transferul datelor de pe vechiul disk. Sistemul vechi a ramas pe sistemul vechi. Am dat eu azi delete la contentul de pe HDD. Deci acum tot ce exista e pe SSD(pe care nu a fost instalat nimic altceva decat sistemul)

Păi a instalat sistemul prost, presupun prin clonarea altul disc cu el deja instalat.
Păi de ce ai șters conținutul de pe vechiul disc atât timp cât lucrurile nu merg cum trebuie??!! Am bănuiala că nu vei scăpa de probleme dacă nu repui sistemul cum trebuie și controlat. Sau te duci la ăla căruia i-ai plătit și-l întrebi cum trebuie să faci.

L-am sters ca am inteles ca erau 2 sisteme de operare active. M-am gandit ca o fi conflict de acolo… si sa nu mai fie.

Te-ai blocat. Du-te la ăla căruia i-ai dat banii și spune-i ce necaz ai. Sugerez ca, din clipa asta, să nu mai faci/ștergi nimic. Ceea ce recomandă unii colegi de aici cu command line nu are rost să le încerci, din întrebări deduc că e prima oară când întâlnești un mac, ei dau sfaturi pt specialiști. Dacă ești nou într-un domeniu, mai întâi te orientezi un pic în zonă, abia după aia te apuci de lucru. Dacă ești din București, te scot eu la capăt. Dacă nu, caută un macuser priceput prin zonă.

Da, asa e, e prima data cand ma joc cu un mac.

Mersi, am inteles. O sa incerc sa dau de el.

Fiind weekend am zis sa nu fiu insistent ca poate rezolv eu :smiley:

Dacă ești din Timișoara te ajut eu.

1 Like

Sunt din cluj :slight_smile:

Va multumesc tuturor.

Am reusit cumva, desi nu-mi dau seama ce am facut…

M-am tot jucat cu comenzile alea… vedeam ca exista userul, dar desi ii tot dadeam sa ii dea unhiden nu prea a functionat.

La un moment dat am gasit ceva comenzi de a sterge userul… l-am sters si acum cand l-am creat din nou l-a afisat.

Dar am tot scris comenzi vreo 30 de minute :))

Nu stiu care a fost problema si nici care e solutia, dar va multumesc pentru sprijin!

Ai mulți mac useri la Cluj

1 Like

Bine că ai rezolvat.

Probabil nu am fost foarte inspirat ți le-am propus. Explic comenzile:

Șterge directorul cristian aflat în /Users cu toate subdirectoarele și fișierele care le are.

  • sudo = (super user do) lansează comanda care urmează cu drepturi de administrator.
  • rm = remove
  • -d = directory
  • -f = force - nu mă întreba - confirmare
  • -r = recursiv

ATENȚIE - ștergerea se face direct - nu este move to trash.
Comenzile se lansează in terminal.app

1 Like

Super, multumesc de info. Incet, incet, invat.

Pe mac ma simt ca intr-o tara straina :smiley: