Netopia payments: cannot contact server

A fost a doua ori a treia oară ieri, de când tentez plăți pe net via card, când Safari îmi dă mesajul din subiect. Asta de când cu Sonoma, nu țin minte să fi avut secvența înainte.
E un bug? E un „feature” de securitate în Safari? Dacă e scenariul #2, ce ar trebui să fac.
Plățile s-au putut face cu Chrome.
Idei?

Pe telefoanele mele non-iOS am instalat aplicatii anti-tracking. Anumite aplicatii online-banking nu functioneaza cu anti-tracking activat. Probabil ca banca vrea sa stie ce dispozitiv o contacteaza, de unde, etc. si memoreaza asta.
Acest lucru este valabil nu doar pentru banci sau servicii de plata.

Mai am doar un dispozitiv cu macos, un vintage pe care am instalat cu fente Catalina. Safari imi prezinta din cind in cind un raport despre tracking.
Verifica “Privacy Report”, poate gasesti ceva despre netopia iar la urmatoarea plata incearca sa o faci cu anti-tracking dezactivat.
Location Service presupun ca este activat. Verifica si setarile din Safari → Preferences → Security. Unele situri nu functioneaza corect fara Javascript.

Voi încerca, da. Detaliul este că nu face mereu așa, unele plăți au funcționat. OK, să vedem.

Am mai avut probleme cu Safari la procesarea certificatelor. Firefox incarca orice site, Safari era selectiv. Trebuia sa instalez manual certificatele.
Ultimele saptamini au fost mai agitate, multe atacuri. CertSign a luat-o in freza. Rid si curcile.