Monitor cu USB type C pentru Macbook PRO 2017

Buna seara,
Doresc cateva informatii care m-ar ajuta la achizitionarea unui monitor cu USB type C,
Detin un Macbook PRO 13" 2017 si doresc sa cumpar un monitor de 27" pentru a lucra in editare foto/video, web design etc. vreau sa stiu, ce monitoare sa folosesc sa mearga bine cu acest Macbook, sa nu aiva intarziere, sa redea imaginea cat mai bine, si ce rezolutie ar fi optima.
Tot am cautat pe diverse site-uri si aceleasi 4-5 modele, acum cer o alta parere aici, poate foloseste careva mai concret si imi si spune cat de multumit este.
Multumesc frumos!

De ce neapărat cu USB-C? Merge orice monitor cu HDMI si adaptor la macbook.

Scap de fire, am tot timpul Macbook-ul incarcat si spatiul de lucru este tot timpul curat in lipsa firelor, ca si modele ce am selectat sunt: LG 27UD88-W, Acer H277HU si BenQ PD2710QC, foloseste care de pe forum unul dintre aceste monitoare?

Atunci treci pe ceva tare:
http://buhnici.ro/am-comandat-patru-monitoare-lg32ud99/

Da, frumos! Foarte frumos! Dar si 4500 lei… eu ma gandeam la un buget de cel mult 3000 lei, pana la 4500 lei imi iau tasta, mouse sau trackpad si restul accesoriilor ce mai am nevoie :slight_smile: Dar multumesc frumos!
P.S. poate de Black Friday o sa fie mai accesibil la pret :wink:

Mai bine ai incerca asa ceva: var1, var2 si var3.
Oricum, un cablu tot va trebui sa ai: cel de usb-c de la laptop la monitor. In plus, vei avea si posibilitatea de a conecta un usb 3.0/3.1 si un usb-c.

Da este o idee buna!
Multumesc frumos!
Si ca monitor calitativ, sa nu aiva intarziere de raspuns, presupun un 4k cu un raspuns cat mai mic…

Din păcate, perifericele pe USB-C sunt rare și, în cazul monitoarelor, numai jucării (foarte) scumpe. Teoretic, acest port USB-C ar trebui să se fi impus repede, eu constat însă că lucrurile merg f. încet. Chiar și azi, la peste 2 ani de la apariția primului mac cu USB-C, tot ai nevoie de adaptoare peste adaptoare.

Uite, de ex., un flash USB 2-3/C tare simpatic.
P.S. Evident, uitați-vă și la preț… Eu am senzația că USB-C ori e un fiasco ori e sabotat de marile companii, din motive mie neclare.

1 Like