macOS Sierra impresii

Cred că trebuie reinstalat…

Depinde, să vedem, este f. posibil să îl vadă ca update.

Mie nu mi-a apărut ca update. Așa că l-am reinstalat. Am verificat înainte, aveam build 16A320 (nu 16A319 cum zicea lumea că a fost GM-ul anterior, dar în fine…). Acum sînt la -23, cum trebuie.

Interesant este că lipsește vreo setare pentru deblocare cu ceasul. Spuneau unii că ar fi un bug, ar trebui să fie în Sys Pref.

Și încă o chestie: mie nu-mi apare în Sys Pref > App Store că sînt setat să primesc update-uri beta. Conform ghidului Apple, dacă vrei să te scoți din beta, trebuie să deselectezi de acolo să primești update-uri beta. Ei bine, eu nu am acea setare.

Păi ăsta nu mai e beta, e Gold Master, teoretic identic cu versiunea finală.

Fiind căpătat prin programul beta public, mă gîndeam că totuși îl vede ca pe un beta. Deși m-aș bucura să nu fie așa, iar cînd vor apărea beta pentru 12.1 etc să nu le primesc.

Eu am 320 via AppStore, deci presupun că orice update viitor va apărea ca atare în AppStore.

Și eu tot 320 aveam și nu mi-a apărut, aș fi curios dacă ție-ți va apărea.

Eu cred că da, dacă 323 este ultima versiune, va apărea pe 20 sau când va crede Apple că e momentul. Așa țin minte că se întîmpla și cînd eram în programul lor de teste.

Ah, ok, am înțeles, deci 323 zici că va veni ca update la lansarea oficială. Eu așteptam să apară acum, fiind deja disponibilă și mai mare decît ce avem.

Păi dacă ești în cercul restrîns de testări, probabil vine mai devreme. Dacă această versiune (323) va fi într-adevăr ultima, atunci trebuie să apară în AppStore ca update ori ca versiune întreagă ce trebuie instalată de la zero, o să vedem.

Ai Apple Watch? Cred că trebuie să împerechezi ceasul cu Mac-ul ca să-ți apară setarea aia.

Nu, nu am. Dar pe iPhone există aplicația. În fine, e posibil să ai dreptate, cum e și cu tabletele grafice, să apară setări și preferințe în plus de îndată ce le conectezi.

Alte informații:

Auto Unlock Setup
The Auto Unlock feature is supported on 2013 and newer Macs. The Auto Unlock feature requires that you enable your iCloud account to use Two-Factor Authentication (not Two-Step Verification), install the latest iOS 10 on your iPhone, and the latest watchOS 3 on your Apple Watch.

Eu am Two-Step verification. De curiozitate, că oricum n-am ceas: cum fac să am Two-Factor?

Cică trebuie dezactivat Two-Step în setările iCloud Apple ID, după care din System Prefs/iCloud se activează Two-Factor. :confused:

Am primit invite la update-ul “oficial”…so…se merita sa trec peste capitan? :slight_smile: vad ca si clientul de VPN si-a facut update pt Sierra .

Nu se pune problema dacă merită sau nu să faci upgrade. Pur și simplu n-are rost să rămâi în urmă cu sistemul.

Niciodată nu am priceput de ce unii întreabă dacă să facă upgrade – evident, dacă config hard permite. Orice sistem nou aduce ceva nou, iar dezvoltatorii uită treptat de sistemele vechi. Singura problemă poate fi în primele săptămîni de la lansarea unui sistem upgradat, deoarece unele aplicații nu rulează bine sau nu rulează deloc. Asta ar fi singurul argument pentru care să NU TE GRĂBEȘTI să faci upgrade, altfel nu văd rostul. Cu totul altfel se pune problema dacă config hard nu permite; aici regula de aur este „rămîi la ultimul sistem suportat de config”, asta fiindcă nu ai încotro, cum este și iMac-ul de la mine de la facultate, Lion este ultimul sistem suportat. Merge însă perfect, nu am niciun motiv să-i fac ceva pentru ce am eu nevoie acolo.

Suita MS nu o duce prea bine pe Sierra. Nu știu dacă e vina mea, dar de îndată ce deschid un document de cîteva pagini, eventual și cu tabele sau greșeli de spelling, Word sacadează masiv. La modul că rămîne în urmă cînd scriu, aproape cu un cuvînt.

Pe de altă parte, chestia cu tabs la mai multe aplicații, care “just works” mă surprinde plăcut. Încă nu am întîlnit o aplicație care să nu folosească: în Mail e mișto, la fel și Pages, TextEdit, de Finder am mai zis, ba chiar văd că și Sublime Text “just works”. :thumbsup: pentru asta

Ei, multe aplicații vor fi aduse la zi în zilele ori săptămînile următoare, așa s-a întîmplat întotdeauna.
Și eu am fost surprins de tab-urile din Pages, mi-am dat seama într-un tîrziu.

A dispărut fontul Iowan Old Style din macOS! Era preferatul meu, pentru documente rich text… :frowning: