MacOS Cătălina pe mac-uri vechi

Un principiu al lucrului cu sistemele de operare zice „pune-i ultimul sistem suportat de configurația hardware”, deoarece orice companie se va chinui să-și aducă sistemul de operare și, respectiv, aplicațiile la maximum posibil în condițiile date.
P.S. Singura excepție este atunci când folosești intens o aplicație care, la apariția unui upgrade major de sistem, nu funcționează sau are probleme. Doar în acest caz nu se recomandă upgrade-ul de sistem, dar nu e cazul tău.

1 Like

După mai multe încercări de rezolvare a situației, am instalat Keynote 6.6.2 (de la iWorks '09) și funcționează. Am desfăcut package-ul și am șters folderul _MasReceipt (asta ca să nu mă bârâie constant la cap că pot face un update gratuit la ultima versiune). Funcționează, cu condiția că pe calculatorul pe care creez prezentarea, să o export în format Keynote ‘09.
Pentru cei care nu știu preoblema, fac un rezumat: Pe un mbp, 13’, instalat Catalina prin metoda DosDude, totul funcționează, mai puțin prezentările Keynote 10.x, care vor îngheța programul. Trebuie căutată acea versiune de Keynote, care funcționa pe portabilele care aveau plăci video NVidia. Apple a renunțat la GPU NVidia, care încă este prezentă în aceste Mac-uri.

Da, utilă observația pt cei care ar încerca așa ceva.