macOS Big Sur

Ciudat, la mine a mers brici din prima. Incearca cu alt stick.
Mi se pare ca by default e selectat beta-ul de Big Sur. Schimba pe official relase.

Da, posibil să fi greșit eu ceva. În orice caz, dacă de 4 ori a făcut la fel, ceva trebuie modificat. Stickul e nou, relativ puțin folosit, nu pare a fi cauza. E un stick baban de 250 GB cu mufă USB și lightning.

Si la mine a mers din prima. Am selectat varianta release nu beta

Un articol interesant despre serviciile Apple care nu mai sunt filtrate de firewall:

1 Like

Aseară mi-am făcut update la 11.1, pare un update pt eliminarea gâlmelor inevitabile de după versiunea de bază.

Nu înțeleg de ce la mine nu vine. Îmi spune că macOS 11.01 este ultimul OS și este la zi.

Și eu am constatat că, uneori, update-urile apar mai târziu. De data asta a fost prompt. Cred că dacă insiști, adică dacă închizi pref. de sistem și revii – apare.

Fă un SMC și PRAM reset când dai de ciudățenii la un mac. Cică le rezolvă.

Rezolvat. Există un script cu care poți downloada OS-urile de pe serverele lor. Nu mă bag la beta, pentru că lucrez pe sistemul ăsta, dar am extras 11.1, pe care l-am făcut și bootabil pe un stick. Acum scriu de pe el.

Ce script? E secret? Dacă nu, pune-l aici.

Nu este de recomandat chiar începătorilor. Deschizi Terminal, drag and drop cu scriptul acolo și citit foarte atent, deoarece îți oferă mai multe variante, cea pe care o alegi, este corespunzătoare unei taste numerice. Atenție! Nu downloadează doar update-ul, ci installer-ul pentru întreg sistemul.
Necesită înainte, instalat Command Line tools.
installScript_1016fullapp.zip (4.3 KB)

Command Line Tools Download
https://developer.apple.com/download/more/?=command line tools
Use Safari, does not like other browsers.

Mersi, le descarc acuma, să fie acolo.

A apărut zilele trecute Onyx actualizat pt ultima versiune de Big Sur. Cum mini-ul meu mergea cam șontîc, l-am rulat și eu și pare mult mai bine. E drept, am făcut și PRAM și SMC reset, așa că nu știu ce a avut efectul cel mai bun.

1 Like

Bine de stiut. L-am cautat cand am pus BigSur dar inca nu era actualizat.

Până la urmă am aflat și problema. Unele Mac-uri, așteptau pentru update, o versiune 11.01, nu 11.1. Deci, pe calea Software Update, nu ar fi venit niciodată. Dar exista o soluție mult mai simplă. OS-ul se poate descărca și cu App Store. Eu m-am scărpinat în urechea dreaptă cu mâna stângă. Se mai întâmplă.