macOS Big Sur

12 nov. 2020 lansarea oficiala. Time Machine ptr. backup si reinstalare “curata”

  • Modul in care se creaza un USB bootabil cu Disk Drill 4
  • Download Disk Drill 4 freeware

Zi buna tuturor. :grinning:

Gata, a apărut Big Sur în App Store!

Sunteti fortunati !! In AppStore IT nu a ajuns inca.Succes la intalare sau reinstalare dela “zero”.
Seara buna Tuturor !! :grinning:

Merge greu, până acum mi-a dat eroare la descărcare…

Au apărut și review-urile:

Grăsuț, peste 12 GB… Da, merge greu, cică va dura 11 ore descărcarea. Îl las peste noapte.

Nu cred ca merita sa il lasi sa functioneze toata noaptea. Maine SIGUR in max 10 min se va putea descarca.

Nu-l las, deoarece – ca la Tudor – mi se oprește periodic, așa că abandonez descărcarea, oricum în plan era să o fac mâine seară, dimineață lucrez p internet pînă spre orele 14

Le-au crăpat rețelele, mi s-a oprit complet descărcarea.
Nu-s în stare și ăștia de la Apple să-și facă un CDN performant…

Screen Shot 2020-11-12 at 23.17.33

Asta seara si nopate nu cred ca se va putea. dar…si maine este o zi.
2020-11-12_22-46-04
Rabdare…peste ceva zile vor incepe “sa curga” incompatibilitatile. Se va “coce” ,numai bun de instalat cam intr-o luna.
Seara buna tuturor. :grinning:

L-am instalat în dimineața asta. Arată bine. Să vedem acum cât de bine funcționează.

Pe MBP 2012 nu-l voi putea pune, cel puțin deocamdată, deci posibilele incompatibilități nu ar fi ceva tragic. Aplicația mea uzuală, Nisus, este deja portată și pt ARM, deci e de bine.

Salut, cum vad daca al meu macbook e compatibil cu big sur ?
Aici nu vad modelul https://support.apple.com/en-gb/HT211238
desi in app store imi zice Works on this MacBook Pro e compatibil sau nu ?

Păi ce model ai? Dacă spune că e compatibil, înseamnă că așa este.

Este un macbook pro 13 mid 2012, asta e ciudat ca pe site nu il arata dar in app store zice Works on this macbook…

Nu, nu va merge. BigSur va merge pe orice MBP de la „late 2013” încoace. Am și eu un MBP din generația aia, merge excelent. Urmărește un posibil/probabil update aici. Eu am pus Cătălina pe un mini pe care l-am vîndut între timp, unul care suporta nativ 10.13.x (Mini mid 2011). Mergea aproape perfect, avea unele mici, foarte mici lag-uri pe anumite secvențe, dar nimic deranjant. Nu știu dacă flăcăul dosdude va face o fentă și lui Big Sur, să sperăm că da. Miniul astfel bibilit mergea oricum frumos și cu 10.13.x, e un sistem încă perfect funcțional care rulează mai toate aplicațiile recente.

A pus cineva Surul? Eu îl descarc acuma, văd că nu se mai întrerupe. Merge destul de încet, dar cred că de data asta se datorează lui Vodafone. De când cu edu online, internetul merge gâtuit între 9 dimineața și vreo 4–5 seara. Eu nu pot ține lecțiile online prin rețeaua de acasă, trebuie să folosesc hotspotul telefonului, așa viteza a rezonabilă. Asta la București, la țară viteza este sensibil mai bună, în general, nu am fost nevoit să apelez la hotspot decât o singură dată.

Da, l-am pus azi dimineață pe la 8 pe Mac mini.

Vreau să-l pun și pe MBP Late 2013 să văd cum merge (e cea mai veche generație de MBP care suportă oficial Big Sur), dar m-a pus naiba să fac fix săptămâna asta un proiect în QuarkXpress 2020 și drăcia nu merge în Big Sur, pentru că idioții ăia de la Quark nu s-au sinchisit o vară întreagă să-l testeze în beta-urile macOS. Cred că refac proiectul în InDesign și gata.

Mda, nasol momentul, dar dacă nu ai lucrat mult la el… N-ar fi mai simplu să-l continui și să-l termini pe MBP? Pui după aia B.S. pe el. Singura problemă aș putea-o avea la driverele de imprimantă, dar am ca rezervă MBP 2012, ăsta rămâne cu Cătălina.

Partea bună e că n-a făcut figuri ca la alte versiuni, a mers direct update-ul din beta la 11.0.1 și gata.