Macbook windows7, click dreapta invalid

Va salut,
Am vazut azi un macbook identic cu al meu, mid2010.
Avea windows 7 instalat. Numai windows curat, fara mac os, boot camp sau altceva.
Se poate activa click dreapa pe touchpad? Exista vreun software care permite asta? Se pare ca din setarile windows nu merge. Nu am avut timp sa verific, laptopul a plecat de la mine dar am promis sa ma interesez.
Am incercat cu atingerea cu 2 degete dar nu reactioneaza.

Presupun că dacă nu instalezi cumva driverele Apple nu se pot activa toate opțiunile.

Mi-a spus ca are toate driverele instalate, inclusiv sunet.
Mi-a comunicat dupa ce am scris mesajul pe forum ca a rezolvat.
A descarcat o aplicatie (windows), nu am retinut exact numele, parca apple mouse utility.
Cu tasta CTRL apasata se valideaza click dreapta pe trackpad.
Banuiesc ca este vorba despre ce-i in linkul urmator:
http://rhdesigns.browseto.org/applemouse.html

One-Button mouse? Cine mai folosește azi așa ceva?

Nu stiu daca asta este aplicatia, am vorbit la telefon si mi-a zis de o aplicatie foarte mica, cu numele (aproximativ) dat de mine. Nu stiu daca am enuntat corect problema in primul mesaj: era vorba despre utilizarea trackpadului/touchpadului din dotarea macbookului. Nu putea utiliza decat “click stanga”, “click dreapta” nu mergea. Cu un mouse normal, conectat prin usb nu erau probleme.
Folosind aplicatia respectiva, cand apasa CTRL, la atingerea trackpadului rezulta “click dreapta”.

Păi depinde de generația mac-ului, dacă este din noua generație, Clic dreapta = două degete sau ctrl-Clic. Depinde și de setări. Altfel, fiind vorba de Uindăuz pe un mac, greu de spus ce avea acolo…

Eu. E mult mai confortabil pentru degete :slight_smile:

1 Like

Mai am și eu unul din perioada aia, dar nu am avut senzația că ar fi confortabil. Țin minte că, prin 1999 mi-am luat un mouse compatibil Apple cu 2 butoane, era albăstrui și se asorta cu iBook-ul tocmai apărut. Nu mai țin minte ce companie îl făcea, una care oferea alternative la produsele Apple.

Eu folosesc un Magic Mouse ultimul model, cu opțiunea de clic dreapta dezactivată. La design grafic și DTP trebuie să apăs și să trag cu mausul toată ziua. E mult mai comod să fac asta cu două sau trei degete, apăsând pe toată suprafața mausului, decât cu un singur deget.

Da, probabil că pt graficieni asta e mai comod