Macbook SH

Buna ziua
As dori sa achiziționez un Macbook SH.
Buget 2500-3000lei
Ma puteti ajuta cu recomandări?

La suma asta găsești mac-uri bune și chiar foarte bune. Dorești un portabil? Pt o fată/doamnă, un MacBook Air ar fi, probabil, soluția cea mai bună.
Sau un desktop? Pt varianta asta, probabil un mini ar fi suficient, dacă nu e vorba de grafică, animație etc. etc…

Portabil in principiu. As avea nevoie si pentru programare de baza( sunt studenta la Mate-info).

Nu știu exact de nevoi are un student la mate-info, dar presupun că nu de calculatoare foarte performante. Aș zice că un MacBook Air 2017 sau un MacBook Pro 2015 ar fi suficient. Cele mai noi sunt ori pot fi mai sus de 3000. Nu pot recomanda ceva anume, dar olx este plin de oferte pe zona asta. Avantajul zonei MBA 2017 și MBP 2015 este că poți relativ ușor un SSD mai capacitiv, uzual ele au doar 128 GB, cam puțin pt nevoile actuale. Zona de prețuri este cam asta (cred cere 2800 ca să lase la 2500) sau asta.
Precizare: linkurile sunt orientative, cei care vând nu sunt amici ori cunoștințe ale mele.

Mulțumesc frumos pentru indrumare

Există și un flăcău la Cluj care repară și vinde mac-uri refurbished, mi se pare OK și prin el. Îl suni, vorbiți, stabiliți. Nici el nu e amic! Îți dau doar variante de analiză.