Macbook restart cand nu e conectat la monitor extern

Am si eu o problema mega ciudata.
Laptopul meu Mid 2014 isi ia restart aiurea.
Incerc sa-i gasesc problema de cateva saptamani. Cu apple diagnostic tool nu imi zice nimic, totul merge ok.
Am reinstalat sistemul curat. Testat 10 minute, si restart.
Upgrade la Mojave, iarasi restart dupa 10 minute.
Memtest x86, totul ok.
Cinemabench (GPU), totul ok.
Stress test CPU, all good cand e conectat la monitorul extern.

Display-ul laptopului se face negru, merg ventilatoarele 10-15 secunde si dupa se inchide.
Ciudat: Il conectez la un monitor dell (32 inch) cu cablu display port > mini display port, merge impecabil fara restarturi aiurea.

A mai avut cineva problema asta?

Problema asta nu, posibil altele similare: erratic behaviour.

Vezi cauza restartului în log-uri.

Poți și cu aplicația Console. Caută după cuvântul cause ex: PM kernel: Previous Shutdown Cause: x x = un nr. detalii aici ).

1 Like

Faptul ca pleaca ventilatoarele tare m-ar duce sa presupun o supraincalzire.
Stiu ca pe unele forumuri nu este in “topul discutiilor” despre racire, dar eu te-as sfatui sa instalezi aplicatia macs fan control. E gratis. Chiar daca nu vei face setarile care iti convin, ai un tabel cu o gramada de temperaturi, si le-ai putea urmari una cate una; pana in momentul cand se face ecranul negru.
Eu folosesc aplicatia pe macbook-uri pro si pe imac-uri si e foarte OK. Prefer sa schimb din cand in cand un ventilator (nu a fost nevoie niciodata…) decat sa solicit placa de baza sau GPU-ul…

Aplicația asta nu-i rezolvă problema acelui restart ciudat, trebuie să identifice cauza.

Ventilatoarele pleaca doar dupa ce s-a stins display-ul. In rest ventilatoarele sunt ok, nu se supraincalzeste aiurea.

-128 eroare gasita. Pare ca e RAM.
I-am dat un reset SMC si PRAM. Tot isi ia restarturi cand nu e conectat la monitorul extern.
Nu inteleg care e legatura cu RAM si monitorul extern atunci.
E posibil sa fie busita placa de baza desi in Apple Diagnostic nu zice nimic.

Verifică și starea bateriei.

Se manifestă identic și când este conectat la alimentare ?

Este tot timpul conectat la acelasi incarcator. Chiar si cand e conectat la monitorul extern.

Treci cu el pe la un service Apple - au și aplicații de testare un pic mai elaborate.
Probabil ceva legat de una din plăcile video.

Ai o hibă hardware. Cum spune și Radu, du-te la un service autorizat, ei au și scule dedicate pt a depista în adânc. Un simplu hardware test nu indică totdeauna hiba. Ei vor identifica precis cauza și îți vor spune și ce trebuie făcut. Abia atunci vei putea evalua dacă merită sau nu efortul de a-l repara.

Ma gandeam sa poata vizualiza temperaturile in diverse zone … Poate asa va descoperi si cauza restartului.
Intrebare: cand este pe monitor extern este activ si ecranul powerbook-ului? Daca nu, ma gandesc sa nu fie ceva de la ecran (led-ul sau chiar ecranul) care consuma prea mult si omoara in final sursa… De fapt chiar si ecranul negru ar putea fi un semn clar

Mai jos lista cu ce info poate da Macs Fan Controlul

In situatia de fata e imposibil de urmarit temperatura. Nu se incalzeste si nu intra ventilatoarele aiurea. E un fail pe logicboard se pare. O sa ma duc cu el la un service. Cred ca o sa ii pun de 40 de zile :))

Ți-am spus de la bun început că e imrobabil să descoperi ceva pe zona temperaturii, nu orice hibă se rezolvă în acest fel. Ai o hibă hardware, trebuie identificată, apoi evaluezi dacă merită reparat sau nu.