MacBook PRO 2018 Problema cu instalare OS

Salut

Detin un MacBook PRO 2018 si am facut o mare prostie nu stiu exact ce am facut :stuck_out_tongue:
Am vrut sa reinstalez os si sa sterg tot de pe el am intrat prin COMANDA+R in Discutiliti sau ceva de genu si am sterg partitii pe acolo cam tot dupa care ma pus sa ma conectez la WIFI il conectez la wifi si incarca ceva acolo dupa care BUFFF…1008F eroare
Daca il reporesc …orice as face tot acolo ma duce la chestia aia sa il conectez la WIFI si dupa eroare 1008F dupa 5 6 minute
Am incercat sa fac un stick bootabil de pe un alt mac …dau sa booteze de pe stik si buf imediat ma redirectioneaza catre chestia aia cu conectarea la wifi si la fel eroarea 1008F
Am scos din icloud mac am citit pe net ceva si tot nu merge
Stik este facut bine pentru ca pe celalalt mac booteaza si incepe sa instaleze os
Ma poate ajuta cineva ? Ce pot sa ii fac ?

Dacă nu știi exact ce ai făcut, trebuie să sărim.
Ne ajută eroarea -1008F care este rezolvabilă, vezi aici.
În esență, la carte zice așa:

If your Mac starts up to error -1008F

  1. Press and hold the power button on your Mac for up to 10 seconds, until your Mac turns off. Every Mac has a power button. …
  2. Turn on your Mac and immediately press and hold Option-Command-R to start up from the latest version of macOS Recovery.
    Dacă nu iese cum zic ei, posibil să ai și o altă problemă hard.
    Chiar dacă nu ții minte ce ai făcut, poate ne spui DE CE ai făcut ce ai făcut? Presupun că ai vrut să rezolvi o problemă și nu ți-a ieșit.

Te rog să revii și să ne spui dacă sugestiile trimise au rezolvat problema.