MacBook Air versus multifunctionala HP

Buna dimineata, am o problema de vreo saptamana cu multifunctionala HP pe care o foloseam ca sa printez si sa scanez, impreuna cu un Macbook Air.
Tot imi da mesaje de eroare, ca softul multifunctionalei are o eroare si ca imi poate distruge calculatorul. A inceput prin a nu mai vedea scannerul, iar acum nici imprimanta nu mai functioneaza. E posibil sa fie un virus? Mentionez ca am suspectat probleme la cablul imprimantei sau chiar la imprimanta, insa cu acelasi cablu, laptopul meu mai vechi Lenovo poate sa printeze si sa scaneze la aceeasi multifunctionala.

Vezi aici: What happened with security updates and HP printer software? și “HPxxxxx.framework” will damage your computer" message in macOS … "

Succes

1 Like

Foarte utilă informația. Încă mai folosesc un HP laser a/n P1005, nu pare a da nicio eroare, totuși.

Multumesc mult. Am reusit sa rezolv, dezinstaland si reinstaland softul multifunctionalei. Problema cu printul si scanul m-a chinuit foarte tare in ultimele zile.
PS Acum multifunctionala merge chiar mai bine decat inainte, cand pentru a printa un document, trebuia de multe ori sa tot restartez imprimanta sau sa scot si sa pun din nou cablul de conectare la ea.

Cred că Apple se pregătește pt Big Sur, va fi lansat în jur de 15 nov, conform ultimelor informații. Va fi schimbare majoră de sistem, multe aplicații vor trebui aduse la zi, iar altele nu vor mai putea fi folosite, pur și simplu.

Posibil, dar trebuia sa anunte undeva daca exista vreo incompatibilitate. Eu am mai patit asa, ca mac-ul sa inceapa sa dea niste erori cu putin timp inainte de a cere sa se updateze o noua versiune.
Deci in situatia de fata, nu stiu cine a produs problema - updatarea de la Apple sau cei de la HP. Userii de produse HP se pare ca s-au chinuit si ei tare ca sa poata rezolva incompatibilitatea, asa rezulta din al doilea link pe care l-am folosit ca sa imi rezolv problema.

Probabil cei de la HP, îi doare-n fund… Am constat de multe ori că habar nu au ce probleme pot apărea cu unele produse de-ale lor.