MacBook Air 2015 nu vede Ssd

Vă salut!
Știți cumva ce aș putea face în situația în care mac-ul nu mai vede Ssd-ul?
Am pus și ssd nou și e aceeași problemă

Conexiunea este, cel mai probabil, întreruptă. Argumentul ar fi că nu-l vede nici pe cel nou.
Ai aici detalii de înlocuire, dar dacă e ceva nasol și greu de înlocuit/curățat, treaba nu e roză. Nu mă pricep la cum s-ar rezolva așa ceva.

Poti fii mai explicit putin?
E vorba de SSD-ul intern ?.. Sau de unul extern?
Ce intelegi prin"nu vede"? Nu gaseste sistemul, iti apare dosarul cu semnul intrebarii? Sau mai exact ce apare exact pe ecran?
Sau doar nu vede icoana ssd-ului pe desktop?
Astept raspunsul

E drept, prezentarea este incompletă (cum e uzual, de altfel), dar mi se pare clar că se referă la SSD-ul intern. Deducem că fenomenul s-a produs prima oară cu un SSD mai vechi, a luat unul nou și e la fel.

Hai sa asteptam sa vedem ce zice. A demontat macbook-ul si a inlocuit SSD-ul cu unul nou, apoi a incercat sa reinstaleze sistemul?

Păi așa deducem, dar tăcerea e de aur.

Pentru moment, pentru noi este doar un experiment de logica.

Totuși, cea mai tare reacție a fost a ăluia care întreabă ce mac s.h. să-și ca să îndeplinească anumite condiții, după care conchide că suntem proști fiindcă nu i-am spus ce browser să folosească.

Nu am fost suficient de explicit
A apărut dosarul cu semnul întrebări
Ssd este intern
Am încercat cu un Ssd nou și e aceeași problemă
Adică în disk utility nu apare nici un ssd

Ok, e cum am presupus, deci e o chestiune de contact/conexiune. În cel mai fericit caz, o conexiune oxidată, în cel mai rău…

Posibil sa fie mai rau
Înainte imi apărea semnul întrebării și dacă îl stingeam și îl aprindeam își revenea
Dar după ceva timp nu a mai mers

Nu știu dacă merită investit în reparația lui. Poate îl vinzi pt piese unui service dedicat. Ia legătura cu un service (vezi că ai aici o postare inițiată de mine pe tema asta), spune-le necazul și ia o decizie. Fiind o jucărie veche de 9 ani…

Cel mai probabil
Mai bine unul nou :))

Evident. Dar să știi că găsești mac-uri OK și pe olx și pe alte site-uri precum https://www.yzzy.ro sau ce-or mai fi.

Ok, o să mă uit
Mulțumesc!

Sigur, dacă-l iei nou-nouț e cel mai bine!

Cum ai rezolvat, dacă ai rezolvat? Noi nu suntem specialiști reparatori, cel puțin eu nu sunt, dar orice feedback este bine venit pt alții.

1 Like

… nimic nou sub soare: am intrebat, lumea s-a agitat, am primit ceva raspunsuri, PA (sau nici macar)!