Macbook - achizitionare

Buna ziua! As dori sa-mi cumpar un Macbook, insa am nevoie de ajutor. Pana acum am folosit doar laptopuri cu windows. Motivul pentru care as vrea sa-mi cumpar unul este faptul ca sunt la facultate si am nevoie de ceva cu design placut, usor de transportat, la care sa tina bateria (macar100 minute :)) )si totodata suficient de performant pentru a face niste proiecte (folosesc Office in special) si pentru a lucra in Autocad sau alte programe asemanatoare, folosite in inginerie.
Eu m-am orientat spre Macbook-ul Air de 13 inch, dar nu sunt deloc sigura ca asta s-ar potrivi cel mai bine nevoilor. Cel de 11 inch mi se pare prea mic. Multumesc!

Zici de Autocad – asigură-te că un MacBook Air va face față proiectelor tale. Din câte știu Autocad cere destul de multe resurse (procesor bun, memorie RAM multă).

Iar dacă-ți iei un MacBook, să nu ți-l iei cu scopul de a lucra mereu în Windows, pentru că pierzi toate avantajele oferite de OS X, în special bateria care ține multe ore.

Din cauza asta am nevoie de ajutor. Folosesc Autocad pe laptopul actual cu Windows si chiar daca nu e prea nou, eu cred ca se misca ok. Momentan il folosesc doar pentru proiectare 2D, nu stiu ce o sa-mi rezerve anii urmatori.
Sunt dispusa sa renunt la Windows pentru OS X oricand, daca sunt sigura ca laptopul isi va face treaba. :smiley:

AUTOCAD este o aplicație care cere multe resurse, deci eu aș merge pe ideea unui MacBook Pro, indiferent de generație, poate fi oricare de după 2011 încoace, cu 8–16 GB RAM. Un Air nu știu dacă face față. Eu am un pro din 2011, i-am scos unitatea optică, am pus acolo un HDD de 2 TB și pt sistem am un SSD de 256 GB. Am totul mereu la îndemînă. În funcție de buget, ți-aș sugera un MBP fie și s.h. și, dacă nu e retina (are avantajele lui, nu și pt mine), sugerez un upgrade cum am făcut eu. Ca s.h., găsești scule bune și f. bune cu sume cuprinse între 1800 și 3000 de lei.
Vezi mai întâi cum e cu AUTOCAD pt OS X, știu că sunt aplicații compatibile, dar vezi cum e cu cea originală, aia scumpă. Vezi aici și aici. > Aici ai o comparație.
Un air e tentant, e ușor; un rMBP și el, dar nu are decît un singur SSD inside și, la AUTOCAD, poate ai nevoie de spațiu de stocare, va trebui să ai mereu cu tine un disc extern, la un moment dat SSD-ul se va umple.

Merci mult pentru sfat! Am luat in considerare ce mi-ai zis. Ma gandeam eu ca un MacBook Air nu prea ar face fata, desi e la limita cerintelor de rulare. Momentan am licenta la Autocad multumita facultatii.
O sa incerc zilele astea sa-l instalez pe un MacBook Air sa vad cum ar merge. Din pacate nu am si un Pro la dispozitie…

Pt o doamnă/d-ră un Air e mai ușor, dar aici e vorba de performanță cu o aplicație care cere resurse. Nu e vorba că nu merge, e vorba că se va cam încălzi și, pe termen lung, nu-i va fi bine. Dacă vrei un Air, atunci cu cît mai multă memorie, cu cît îl iei, atît vei avea, nu se poate face upgrade, la fel la rMBP (r=retina).
P.S. Dacă nu sunt indiscret, ce buget poți aloca? Este o întrebare esențială. Dacă „oricît”, atunci e bine să iei cît mai sus ca performanțe, AUTOCAD este o aplicație pe care eu nu o folosesc, dar orice aplicație grafică cere resurse. Dacă undeva pe la 2500, atunci un MBP s.h., găsești destule f. bune și performante. Un MBP va fi cu un kg mai greu ca un Air, dar merită diferența la ghiozdan.

Nu vreau sa fie suprasolicitat si sa inceapa sa se incalzeasca foarte tare. Exact asta patesc acum cu actualul laptop, n-as suporta ideea ca si cel nou sa faca la fel. Bugetul era alocat pentru un Air, initial, dar cred ca o sa ma mai gandesc. Cat despre memorie… Eu am vazut pe site ca poate fi configurat si cu memorie mai mare…

Să ne înțelegem: singurul model Apple de notebook pe care îl poți upgrada este MBP non-retina; rMBP și Air se pot upgrada la comandă, ce iei aia ai, nu mai poți face upgrade ulterior, totul este built-in. Noul MB are 8 GB, fără variante.
Un notebook solicitat se încălzește, uneori destul de tare. Dacă ai activități consumatoare de resurse, nu ține notebook-ul peste o plapumă, pernă etc. fără să se poată aerisi. Recomand un stativ (stand) simplu, care face aerisire naturală și, în același timp, îi dă și o înclinație mai plăcută.

Am inteles acum… Multumesc mult pentru ajutor!
De cele mai multe ori lucrez cu laptopul la birou, dar am observat ca atunci cand nu o fac, chiar imi iau foc picioarele :no_mouth: Sa ma astept la asta si de la un Mac chiar daca nu e foarte solicitat? (film, Youtube…)

Încălzirea unui calculator este normală pînă la o limită, dar nu e bine să fie forțat. În orice caz, dacă e prea încins, trebuie ajutat să se mai răcească, deci un stand simplu, care îi ridică în sus partea din spate, este cea mai bună soluție. Nu e mare lucru să citești în pat ori să faci lucruri simple, dacă stă însă pe o plapumă/pătură și se încinge, trebuie neapărat aerisit, dacă vrei să-l ai cît mai mult timp.

Îți recomand ceva simplu, fără ventilator (consumă din baterie), care creează un curent natural de aer, adică așa ori așa.

Andreea, ca sa iti raspund pe scurt. Daca vrei sa treci pe Mac , trebuie sa stii anumite chestii. Un mac e putin mai pretentios decat un laptop cu Windows. Lucreaza la temperaturi mult mai inalte. Adica daca inainte lucrai in windows la 30-40 de grade, pe mac o sa lucrezi la 60-70 , poate chiar mai mult. Stai linistita , un mac duce pana la 105-110 , apoi se decupleaza singur ca sa nu ai probleme. O sa ai ceva probleme cu aplicatiile , deoarece cum se stie, aplicatiile executabile de pe windows , pe mac sunt istorie. Ti-as recomanda pentru nevoile tale , un MacBook PRO , cel putin din 2012, cu 8 GB ram. Zic din 2012 , deoarece are mult mai multa memorie video fata de un model precedent , cum ar fi din 2011. Eu am trecut de la 2011 la 2012, apoi la 2015…si credema, e o diferenta enorma intre '11 si '12. Poti sa gasesti unul bun pe olx, la un pret bun ,daca stii unde sa cauti. Oricum unul SH , o sa coste mult mai mult decat unul cu windows nou…dar trecerea pe Mac e un lucru bun, mult mai stabil. Bravo tie. Bafta !
P.S - Am citit acum mai sus, ca nu vrei sa fie solicitat ca celelalte laptopuri. Sa iti explic. Un mac , solicitat aproape la maxim , lucreaza perfect. Nu o sa ai probleme de genul .Iti garantez.