Mac4Ever

În ultimul timp, citesc regulat un site franțuzesc dedicat mac-urilor. Sunt foarte activi, primesc muilte știri în fiecare zi, unele banale, alte serioase. De ex. aici se face o analiză a lui MBA M2 comparat cu generația M1. Analiza e lungă și, probabil, nu veți avea răbdare să o citiți integral. Nici eu, am mai sărit unele pasaje. Concluzia: generația cu M2 nu este neapărat mai bună decât cea cu M1. Diferența este, mai ales, la MBP M2 față de MBP M1, în special MBP 14 inci, care bate de departe orice din gen. MBP M2 și MBA M2. Prețul lui MBA M2 face ca un utilizator să prefere un MBP 14 inci, care este doar un pic mai scump, dar cu performanțe net superioare. Sigur, e un pic mai greu și un pic mai mare.

Salut!

Am cautat pe link-ul de mai sus constatarea privind “MBP 14”, dar nu-i de gasit. Sa inteleg ca acea constatare e “CattusCopyright”, sau totusi se regaseste undeva pe site-ul respectiv si mai detaliat?

Este un link din nov 2022 și văd că merge. De atunci, s-au schimbat multe.
La ora respectivă opinii similare expunea și Macworld.

Dar există o afirmație chiar de azi care susține același lucru: că un MBP 16 cu M1 Max este mai rapid decât un MBP M2.