Mac mini sau mac book air

Nu e mac book pro retina, e pro simplu…
Mac mini il are cu 1000 lei mai ieftin decat in magazin…

Păi da, cel mai ieftin MBP non-retina, care este și upgradabil, este 5850 de lei:

Repet, că se pare că ne învîrtim în cerc: nu am afirmat că acel flăcău vinde produse stricate ori altcumva, am spus că nu poate fi sigilat, așadar cu documente originale de origine, deoarece nu văd cum poți vinde un produs mai ieftin decît îl achiziționezi. Și gata, am încheiat discuția.

Am inteles!
E prea absurd si tata a zis ca nu ma lasa sa imi iau decat din magazin…ca e riscant etc…
Multumesc!
O sa imi iau mac mini deoarece am un laptop dell cumparat acum nici un an si daca e sa am nevoie de el il folosesc…

Să fie-ntr-un ceas bun atunci! :smile: Nu vreau să pun gaz pe foc, dar trebuie să adaug că, mai ales dacă ești începător, o să ai ceva probleme în ce privește “comunicarea” între Windows și OS X. Dacă tratezi cele două calculatoare (Mac Mini-ul și Dell-ul) independent, e foarte bine. Sau să instalezi Windows pe o partiție a Mac-ului prin Bootcamp. Dar cînd încerci să faci ceva pe unul și să continui pe celălalt, te vei lovi de dificultăți.

Exemple:

  • stick-urile sau hardurile externe trebuie formatate anume (sau instalat soft special, costisitor) pentru a putea citi și scrie de pe ambele sisteme de operare, orice fișiere;
  • documentele trebuie ori plain text (.txt), ori rich, dar nu prea complexe (.rtf sau .doc(x)), ori cu MS Word pe ambele platforme. Fișierele scrise cu editoarele Apple (Pages, Numbers, Keynote) pot arăta diferit, cu cît sînt mai complexe, cu atît mai probabil;
  • multe programe sînt disponibile doar pe unul dintre sisteme. Dacă găsești ceva fundamental, adică un program indispensabil, să transporți ce faci cu el de pe un sistem pe altul va fi dificil.

Există numeroase soluții, cum spuneam, nu bag bețe-n roate, doar că e probabil să ai de lucru la început. Ceea ce e și foarte bine, într-o oarecare măsură, te obligă să înveți particularitățile fiecărui sistem.

Nu vreau să duc discuția în direcția asta, “Cum împăcăm OS X-ul cu Windows-ul (în diverse scopuri)”. Am vrut doar să știi că trecerea nu e 1-1, așa de lină precum ți-ai dori, în unele situații.

Sigur, tu ai zis video, știri, Facebook. Aici nu o să ai chiar nicio problemă.

1 Like

Multumesc!
Laptop-ul cu windows il foloseste numai fratele meu mai mic si l-as folosi doar in situatii maxime cand am nevoie de portabilitate, nu sa folosesc si mac os si windows concomitent…
Nu mi-as pune in nici un caz windows pe mac…

Există și soluția unor rate fără dobîndă, cheltuiala e mai suportabilă.

Nu e vorba de bani, tata imi da si de mac book pro retina da nu am ce face cu asa ceva si ar comenta mama ca e scump…ca ce imi trebuie…ca chieltui banii aiurea…
Tata e designer da la el treaba e pe foaie, zice ca nu ii place sa deseneze pe pc…

Nu inteleg ceva, mini dysplay port e acelasi lucru cu thunderbolt?

Nu știu dacă (nu cred că) din punct de vedere al transferului, date tehnice bla-bla este la fel, însă cert e că arată la fel. Un monitor cu ieșire (sau adaptor) mini-display se înfige în portul Thunderbolt al Mac(Book)-ului.

1 Like

M-am uitat pe apple.com si pe mac mini e exact la fel…
Ca ma gandesc ca e cam mare tv-ul meu 4k si m-ar tenta sa imi iau un monitor dell full hd pe care sa il conectez cu hdmi si pe viitor un Apple Dysplay pe care sa il conectez la Thunderbolt…

Am gasit pe olx si pe okazii o firma, ITMEDIAGALAXI care ofera factura si garantie 2 ani la MBA 2015 cu 3500 lei…cred ca o sa aleg MBA deoarece Mac Mini are hard disk de 5400 si nu prea imi inspira incredere acel hard…

Minidisplay port are EXACT aceeași mufă ca ThB și a fost prima oară introdus drept conexiune pt monitor extern. Ulterior, s-a extins ca mufă de mare viteză și pt alte periferice. Ca atare, pt a conecta un monitor, este suficient să ai un adaptor minidisplay la VGA sau la ce-o mai fi; ca să conectezi alte periferice de mare viteză, ai nevoie de ThB „pe bune!”.
Am testat recent cum merge adaptorul meu non-Apple minidisplay la VGA pe un mac de ultimă generație și merge bine. Dacă vei lua un Air sau un Pro, vei avea nevoie de acest adaptor, e f. util. costă cam 100 de lei, depinde de unde-l iei. Un mini din ultima generație suportă 2 monitoare, dar vei avea probabil nevoie de 2 adaptoare.

Nu imi iau la vga, de la ThB la Hdmi daca v-a fi nevoie…nu vreau semnal analogic…

Pái nu e numai ce vrei, ci ce se potrivește și ce trebuie. Noile mini și MBP au ieșire HDMI, deci nu ai nevoie de niciun adaptor pt televizoarele din noile generații. Multe monitoare însă, chiar f. bune, au VGA, multe numai VGA. Altele au display port, deci ai nevoie de adaptor minidisplay la display port și tot așa.

Am o intrebare, pe cea mai mica configuratie de mac mini as putea folosi la mici retusuri photoshop?

Da.

Deși te sfătuiesc să încerci alternative, precum Affinity Photo, mult mai optimizat și prietenos, aș zice, decît Photoshop. Dacă nu ești profesionist sau nu ai vreun abonament Adobe care să te restricționeze, Affinity Photo e imbatabil.