Mac mini M2 blocat

Buna. Am cumpare anul trecut 12.11.2023 de pe olx. Am introdus contul de icloud si a mers bine pana acum. Am facut update la ultimul sist de operare. Dar ca desteptul am pus chiar si beta. am decis sa trec pe mac os cel oficial. Am cerut si am facut activare. Am instalat cel oficial si dupa care Mac mini m2 a aparut cu mesajul ca a fost furat si trebuie sa dau inapoi pana in 10 ianuarie 2024 dar in Elvetia. aproape 1 an am folosit fara probleme. dupa instalare sunt foarte limitat la functii> Zice ca este al unei scoli si nu ma lasa sa fac schimbari si nici stick sau hdd extern nu vede daca incerc sa intru in recovery mode imi cere parola administratorului. Nu mai dau de vanzator. Stiu ca a trecut 1 an de atunci. Ce as putea sa fac? Va rog sa ma ajutati Multumesc

Este ciudat ce spui, mai ales că mesajul apare după ce l-ai folosit un an. Cum ai făcut update-ul? Ce sistem beta ai folosit? Am bănuiala că ai folosit ceva „hacked”. Cred că acel mesaj este gluma celui care ți-a băgat în calculator un troian. Aș zice să faci o instalare curată, de la zero, ștergând discul de sistem.
Ai mai jos cum se face. Sari peste partea inițială care sugerează să instalezi Clean my mac.

1 Like

Update-urile au fost facut direct din seting si update.Sunt inscris in beta tester. Am vorbit cu apple si spune ca este instalat un profil si nici macar in recovery mode nu pot intra scrie Recovery locked si cere o parola. As fi vrut sa fac o instalare dar nu ma lasa. mi-au schimat si limba in franceza. Chiar cei de apple au zis sa incerc sa i-au legatura cu scoala respectiva.

Până iei legătura încearcă ce ți-am sugerat, oricum nu mai poți folosi jucăria până una alta.

Sau, cel mai bine, ia legătura cu un service, probabil au mai avut de-a face cu așa ceva și pot găsi ei o soluție cum să scapi de „agățătoarea” aia. Presupun că macul a fost protejat prin MDM, care se poate elimina prin anumite softuri. Eu am avut așa ceva pe un iPad, nu a fost un capăt de lume, dar nu știu cum se face asta la mac-uri, un service priceput însă știe.

Să nu spui, te rog, cum ai rezolvat problema, le poate fi util și altora.

Am rezolvat problema. Prima data am conectat macul meu la un alt Mac prin usb C și am intrat în DFU mode după care am dat restore la șist de operare NU lăsați sa facă SETARILE după instalare și sa nu fie conectat la NET !!!. după instalare am reușit sa intru în recovery mode , după care am intrat pe skipmdm.com. și acolo am făcut ce s-a cerut. În recovery poți conecta netul . Am plătit 30 usd după care am putut intra în sistemul de operare și acum folosesc pe deplin macul. Da este protejat prin MDM dar acum folosesc cu icloudul meu și pot face Update liniștit. Chiar 100% pot sa recomand situl skipmdm.com

La cât ai dat ai mai adăugat 30 USD dar, corect, ți-ai rezolvat problema.

Ce profil ai in System Settings > Privacy & Security > Profiles?
A disparut cel al scolii?

nu Putnam face nici o moificare în settings și în sistem în general. când deschideam Safari tot apărea ca acest Mac este a unei scoli, acum nu mai apare deloc nimic după bypass. am introdus icloudul meu și funcționează ca și cum nu ar fi liber din fabrica

Inteleg ca profilul mdm al scolii a fost sters.
In film nu am remarcat faza cu plata celor 30$.

am vorgibt cu el înainte pe whats up. nu funcționează pana nu plătești. am încercat înainte sa plătesc și nu a funcționat. după plata m-a întrebat de SN și într‐un 1 minut am făcut exact cu arată în videoclip. nLa început și eu am stat pe gânduri daca nu e cumva teapa dar chiar funcționează. cineva din Cluj a zis ca îmi face ptr 350 lei. ar fi făcut exact la fel. De asta am riscat chiar daca aș fi pierdut 30usd. chiar pot recomanda situl. vorbește cu el pe whatup înainte .

1 Like

Păi la 350 lei erau cei 150 lei + 200 lei profitul lui/lor că a/au pierdut timpul cu tine. Acuma, sincer, nu știu dacă această deblocare din MDM este valabilă perpetuu și nu trebuie cumva refăcută după următorul upgrade. Eu țin minte că la acel iPad l-am făcut de două ori, a doua oară după un upgrade de sistem, noroc că pe iPad e (sau era atunci) simplu și gratuit, trebuia doar o aplicație. Posibil ca acuma să fie contra cost, sunt așa de multe iPad-uri și așa de multe legate prin MDM încât a devenit un mic business.

Nu a spus clar daca profilul mdm a fost sters. E posibil ca in viitor sa fie blocat din nou. Oricum, serial number este in evidenta scolii iar macul figureaza in continuare ca fiind furat. Scoala ii stie IP si nu m-ar mira o sesizare la militie.

Păi la „miliție” cred că a fost reclamat demult, mai rămâne doar să se aplice distihul elegiac din anii de demult:
Cine bate noaptea la portița mea?
E Securitatea, nu te speria.

inainte a fost la fel. așa a fost cumpărat și am făcut upgrade la sistemul de operare de 3 ori și nu am avut probleme deloc. Tipul a spus ca nu se poate bypass definitiv. atâta timp cât nu voi formata macul nu voi avea probleme Și tipul a zis daca se mai întâmplă așa formatez, macul e în baza de date și voi putea face bypass de câte ori vreau eu. Am văzut ca e din Singapore.

Pentru iOS/iPadOS, iată aici un articol: