Mac mini m1 8 gb - suficient?

Presupun că detectează monitorul și se setează pe rezoluția lui. Eu nu am secunda aia de negru.

e ciudat. Cand foloseam macbook pro-ul la acelasi monitor nu pateam asta.

Nu pot reproduce deoarece nu am setata parola de logare.

La un macbook, monitorul extern este un monitor secundar. Fiind o sculă compactă, viteza de comunicare între componente este (mult) mai mare, mai ales la cele pro. Mini este, totuși, un entry level.

1 Like

Salut, iti recomand Creative Pebble V2 sunt ok ca pret in jur de 100 lei si se aud f bine pentru niste boxe f mici ca dimensiune. Eu le-am luat la oferta la 115lei plus livrare, vad ca s-au mai scumpit acum dar poti cauta in alta parte. Experienta f placuta la aceste boxe, se aud f clar si tare, nu vor avea bass-ul unor boxe mai mari si scumpe dar pt aprox 150 lei nu ai ce reprosa, se aud excelent si pe biroul tau vor arata f bine, nu ocupa mult loc.

compari.ro zice că aici ar fi prețul cel mai bun.

Da, ai gasit un pret f bun, pentru mac Mini sunt perfecte la 105 lei + transport.

Salut! Iti multumesc pentru recomandare. Imi place cum arata, insa folosesc deja un sistem audio pe care nu-l tin pe birou. Este de la A+, nimic special, dar se aude foarte bine - il am din facultate.

Il tin conectat la un adaptor bluetooth de la logitech (https://altex.ro/adaptor-audio-bluetooth-logitech-980-001000-negru/cpd/BOX980001000/).

1 Like

Poti, te rog, sa lasi un link care acel dock cu usb-uri? Din poza pe care ai postat-o. Multumesc!
Caut de ceva timp unul in acest gen.

Pot:

Dar l-am luat mult mai ieftin de pe olx, nou

1 Like

https://www.vexio.ro/hub-uri-usb/baseus/1829116-baseus-working-station-multifunctional-type-c-hub-adapter-cn-plusuk-pluseu-dark-gray/?ref=compari&utm_source=compari.ro&utm_medium=shopping-campaign&utm_campaign=compari_shopping-click&gclid=Cj0KCQjw4NujBhC5ARIsAF4Iv6dkwQf1LSEloMCdjGazI1B6St8AcUw4MZqXdrdz2hCnHvjlr1p2U1caAjFCEALw_wcB

L-am gasit pe Vexio. Tocmai l-am comandata.

Intrebare: se incinge mac-ul sau hub-ul cand il pui la treaba? Eu pt. mac mini folosesc asta de la Promate:

Am luat insa acest hub pentru macbook - ca sa am, in primulr and, mai multe porturi usb-c.

Mie macul mini M1 nu mi s-a încins niciodată, dar nici nu folosesc aplicații „grele”. Hub-ul ăsta îl am și eu, se încinge un pic, presupun că alimentatorul face asta.

@Cattus_Thraex Am comandat si eu un hub multiport la fel ca al tau, de la Vexio. Au avut o problema cu livrarea initiala, probabil o sa-mi ajunga in urmatoarele zile.

M-am uitat pe OLX - nu am gasit asa ceva, cel putin nu in Bucuresti.

In orice caz, nu stiu mare lucru despre Baseus ca brand, decat ca-i chinezesc… As fi luat de la Anker sau Satechi, dar, din pacate, nu am gasit ce cautam - un model similar ca acesta.

Sper sa fie bun asta - in termeni de siguranta, ma refer. Ce nu-mi place la el este ca nu are un buton prin care sa-l inchid. Ma gandesc, totusi, ca atunci cand o sa inchid mac mini-ul se va stinge si acel led albastru.

Păi multe firme sunt chinezești. Noi folosim peiorativ forma „chinezărie”, multe sunt însă OK.
Pe olx poți sau nu găsi ceva anume, depinde ce vânzători sunt în clipa aia. Unii din alte orașe au cotă foarte bună, de ex un flăcău din Suceava, am luat de la el un iPad Air cu M1, nou-nouț.

Salut, eu folosesc Baseus de cativa ani, desi sunt “chinezarii”, sunt produse de calitate, poti vedea din prima secunda ca sunt ok. Am folosit cabluri USB C, alimentatoare USB A/USB C, hub-uri USB, lampa monitor. Nu am nimic de reporosat brandului, functioneaza fara probleme. Recomand cu incredere Baseus (nu sunt afiliat brandului).

1 Like

Baseus nu intră ín categoria „chinezării”, ci în zona „firme serioase și de încredere”. Același lucru este valabil pentru Anker și Ugreen, ambele mari producătoare de alimentatoare.

2 Likes

mersi!