M3 v. Qualcomm Snapdragon X Elite

Macworld publică un articol interesant din lumea concurenței. Qualcomm lansează un nou procesor care ar fi superior lui M3. Parțial este adevărat, dar citiți și voi. Sigur, nu cred că utilizatorii se uită prea des la asemenea analize, iar comparațiile sunt relative.

P.S. Pentru performanțele din analize, nici nu pare foarte scump notebook-ul ăsta.

Mă bucur că cineva a făcut-o. Pentru că Intel și AMD preferă să rămână pe procesoare scumpe și învechite.

Cred că piața PC-urilor încă cere masiv așa ceva. Pe măsură ce producătorii se vor îndrepta spre alternative, fie se vor adapta, fie vor pieri.

Nuvia’s CEO, Gerard Williams, formerly Apple’s chief CPU architect for nearly a decade, is now Qualcomm’s SVP of engineering.

Asta e mișto: „ Nuvia: the company was only founded in 2019, and has never made a product”.

În 2 ani de la înființare cred că era chiar dificil de scos un asemenea produs. L-au lansat acum :slight_smile:

Ei, un asemenea produs nu puteau, e drept, dar un ceas de buzunar puteau face, nu?

Cattus trolling :))
Ca să piardă bani și timp făcând ceva irelevant pentru business-ul lor?
Din ce știu, oamenii ăștia fac CPU design.

Era o glumă, desigur.