Jurnale și albume de călătorie

Fișierele JPG au un set de metadate (EXIF), la fel cum au mp3-urile IDv3, accesibile pe orice sistem de operare (deci independent de sistemul de fișiere) și accesibile oricărui program care știe să le citească. La nevoie, pot fi citite “de mână” și cu un hexeditor. Deci totul se reduce dacă programul care vede poza știe să interpreteze și metadatele conținute în fișierul respectiv, scrise sau nu de softul care a făcut poza: în cazul unui iPhone, când se face poze, se scriu și coordonatele GPS (alături de alte date), în cazul unui aparat foto “clasic”, aceste coordonate GPS lipsesc, pentru că nu are cum să le scrie (nu le cunoaște). Unele softuri vor arăta aceste coordonate pe hartă, altele doar text, dar asta ține de soft. Evident, la fel ca IDv3, EXIF poate fi modificat, de asta se poate atribui din Photos coordonate GPS, ulterior momentului în care are loc fotografierea.

Bun, asta e clar, nu mi-e clar cum Photos gestionează datele. Din cele testate pînă acum:

  • dacă ai un album cu pozele în aceeași locație, dai select all la toate pozele și bagi locația;
  • dacă pui locația unei singure poze și dai apoi select all, toate pozele din album vor avea locația, dar dacă le selectezi individual, nu au locație, cu excepția primei poze;
  • dacă pozei cu pricina îi ștergi locația, apoi dai select all la toate pozele din set, locația este afișată, chiar dacă ai șters-o din poza care avea locația.
  • nu mi-e clar cum a asignat Photos locația tuturor pozelor dintr-un alt album dacă dai select all, dar nu afișează dacă le dai individual (asta ar fi logic, doar nu am asignat nicio locație).
  • exportul e OK, dacă dai să păstreze locația, o păstrează și în Finder, prin coordonatele GPS și cu numele în Preview/Inspector.

Nu-i adevărat. Dacă Photos arată asta, înseamnă că e un bug de afișare. Doar acea singură poză conține informații privind locația, nu toate.

Hai că i-am deraiat topicul lui @Adrian_Manea :slightly_smiling:

Nu-i bai, sîntem în subiect, doar că aprofundăm uneltele. :slightly_smiling:

Păi asta zic și eu, că e un bug de afișare sau de ce-o putea fi. Uite, de-aia salvez eu pozele „ciobănește”, pe foldere unde pun data, fie și aproximativă, nu poți avea încredere în informația stocată de aplicațiile astea.
Nu am deraiat prea mult, era vorba de albume de călătorie și am ajuns la cum stocăm informația privind locația. Na, că mi-a ieșit și o rimă!

Da. Frumos traseu, Din pacate eu nu am facut decat sa traversez Grecia de la est la vest si m-am cazat in Lefkada.

Si asta imi place. Tot am avut ocazii sa vad Praga si nu m-am dus.De fapt am vazut-o acum 30 de aani pe vremea lui ceasca. Si Dresda tot atunci, dar amintirile sunt cam vagi.

La Praga am fost de zeci de ori, dar acum nu îmi mai place, s-a supraaglomerat cu turiști, nu ai unde să te mai plimbi liniștit, sînt valuri și valuri din toată lumea. Dacă te duci acolo cu mașina, îți recomand destinații precum České Budějovice (la sud de Praga, cam o oră cu mașina) și tot arealul; la vest de Praga, evident, Karlovy Vary (rușii l-au cumpărat în majoritate, dar orașul tot frumos este), Karlštejn (castelul medieval), Plzeň (berea de Pils); la est de Praga neapărat Telč, este un orășel ireal, acolo s-au filmat basmele pt copii; Brno, capitala Moraviei și neapărat Olomouc, la nord de Brno, cel mai frumos oraș universitar pe care l-am văzut; acolo este și cea mai veche catedrală din Cehia, 1063, dar cred că actuala structură este din 1131; la sud de Brno, arealul Lednice-Valtice, la frontiera cu Austria.

Asta e traseu de 1 saptamana sau mai mult. Am vazut ca facuse cineva un traseu, tur al Europei de cca 3 luni care trecea si pe la noi (Delta si Sighisoara). Sper sa ajung sa fac si eu o data asa ceva.
Ma opresc ca sunt pe langa subiect. :slight_smile:

Cel de 3000 km în BG și GR a fost de 8 zile, cu 3 nopți la Atena și 2 la Kastoriá, în reste cîte o noapte. După ce alergi 500-700 km într-o zi, simți nevoia să stai un pic și să te plimbi.

Vara trecuta am lucrat in Grecia pe coasta de vest, intre Pyrgos si Ameliada pe continent si nu departe de Zakynthos. Ai dreptate ca partea de vest a Greciei e fabuloasa cu acele peisaje, arhitectura zonei, vegetatia bogata si marea cu zona costiera.

Am fost si in partea de est a Greciei pe una dintre cele mai mari insule, dar zona de vest e intr-adevar cea mai frumoasa. Am auzit si de nord-est unde e zona muntoasa ca e absolut de frumos :slight_smile:

Trecerea peste munți din Bulgaria în Grecia, de la Plovdiv spre sud, este colosală.

In afara coastei de vest m-am oprit doar la Metsovo (un sat de munte/statiune) de aromani destul de pitoresc. Relativ aproape de Ioannina