Jetdrive 330 Lite 128 Gb card de expansiune a spatiului de stocare pe Macbook Pro

Cum adică „nu mai văd”, adică s-au văzut și nu se mai văd DUPĂ un update? De ce dai informații pe bucățele, fă-ne să pricepem.

Deci:

  • este un card JDL 360 rMBP 15 late 2013 de 256 gb
  • intra perfect in slot( mi-a fost recomandat in mod special de un utilizator de Mac cum CA ACESTA se potriveste perfect - recomandare cu link de la IT GALAXY- shop online).
  • l-am introdus azi pe un Dell si a intrat perfect in slotul respectiv, se vedea si l-am formatat exFAT
  • aveam mac os Big Sure si se tot bloca, la fel ca la telefon cand nu e updatat. nu mai puteam folosi AIr dirp etc, asa ca am decis sa ii fac update la soft- Monterey ( am sters din fisiere suficient cat sa imi permita instalarea pe disc)
  • am citit ca unul din cazuri cand nu ar citi ar putea fi si un driver de usb neupdatat.
  • am incercat sa bag un hard extern si nu am reusit sa il gasesc nici pe acesta, desi l-am am folosit anterior.
    sper ca am raspuns la nelamuriri… ce fac cu acest card invizibil :))?

Dacă nu vede niciun alt disc extern, înseamnă că ai o problemă cu sistemul. Nu știu ce ai făcut și ce nu ai făcut… Poate ar trebui să apelezi la un flăcău care să-ți pună la punct sistemul. Acuma:

  1. „ este un card JDL 360 rMBP 15 late 2013 de 256 gb”. Nu pricep, cine e „late 2013”? Ce legătură are cardul cu generația mac-ului?
  2. Ți-a recomandat bine, sunt special făcute pt mac-urile portabile, intră la milimetru, nu ies în afară.
  3. Acest card a mers vârât în mac-ul tău? Înțeleg că da. Când a apărut problema?
  4. Ce sistem rulează acum macul? Monterey? Ai făcut upgrade deoarece nu mergea bine pe Big Sur? Păi un upgrade se face pe un sistem curat, fără probleme, un upgrade nu rezolvă problema dacă sistemul x merge prost, de ce crezi că x + 1 ar merge mai bine? Te-a sfătuit cineva să faci asta?
  5. „sper ca am raspuns la nelamuriri… ce fac cu acest card invizibil :))?” Nu poți avea dacă nu dai informații complete și clare. Abia acum am aflat că Big Sur mergea prost și ai decis să faci upgrade la Monterey, inițial nu ai spus asta.
    Dacă nu dai informații clare, complete, dar succinte, apoi tot revii cu detalii foarte importante, de care nu era vorba inițial, sigur că nu poți avea un răspuns clar.
    După ultimele detalii, ar rezulta că 1. Big Sur mergea prost și ai decis să faci upgrade (proastă decizie, trebuia să determini ce anume crea problema), 2. Înainte de upgrade, și cardul și discul extern erau OK, nu au mai fost văzute de sistem DUPĂ upgrade la Monterey.
    Poți relua pas cu pas detaliile de la momentul când și cardul și discul extern erau OK (așa deduc) și când a apărut problema. Cum s-a făcut upgrade-ul de sistem la Monterey? Din cele ce spui acum, aș zice că s-a făcut un upgrade aiurea și sistemul s-a bulit.

Pe miercuri, 10 noiembrie 2021, Cattus Thraex via MacForum <noreply@macforum.ro> a scris:

| Cattus_Thraex
noiembrie 10 |

  • | - |

Dacă nu vede niciun alt disc extern, înseamnă că ai o problemă cu sistemul. Nu știu ce ai făcut și ce nu ai făcut… Poate ar trebui să apelezi la un flăcău care să-ți pună la punct sistemul. Acuma:

  1. „ este un card JDL 360 rMBP 15 late 2013 de 256 gb”. Nu pricep, cine e „late 2013”? Ce legătură are cardul cu generația mac-ului?
  • este denumire direct de pe Card
  1. Ți-a recomandat bine, sunt special făcute pt mac-urile portabile, intră la milimetru, nu ies în afară.
  • super card- nu il pot folosi
  1. Acest card a mers vârât în mac-ul tău? Înțeleg că da. Când a apărut problema?
  • intra in slot perfect, problema e de la prima interactiune
  1. Ce sistem rulează acum macul? Monterey? Ai făcut upgrade deoarece nu mergea bine pe Big Sur? Păi un upgrade se face pe un sistem curat, fără probleme, un upgrade nu rezolvă problema dacă sistemul x merge prost, de ce crezi că x + 1 ar merge mai bine? Te-a sfătuit cineva să faci asta?
  • am facut upgrade pt ca se mai bloca si asa am considerat ca ar functiona mai bine( same as Iphone)
  • acum am Monterey, si acum 7 ore aveam Big Sur.
  • azi am decis sa fac update in urma unor articole ce indrumau la update pe anumite componente
  1. „sper ca am raspuns la nelamuriri… ce fac cu acest card invizibil :))?” Nu poți avea dacă nu dai informații complete și clare. Abia acum am aflat că Big Sur mergea prost și ai decis să faci upgrade la Monterey, inițial nu ai spus asta.
    Dacă nu dai informații clare, complete, dar succinte, apoi tot revii cu detalii foarte importante, de care nu era vorba inițial, sigur că nu poți avea un răspuns clar.
    După ultimele detalii, ar rezulta că 1. Big Sur mergea prost și ai decis să faci upgrade (proastă decizie, trebuia să determini ce anume crea problema), 2. Înainte de upgrade, și cardul și discul extern erau OK, nu au mai fost văzute de sistem DUPĂ upgrade la Monterey.
    Poți relua pas cu pas detaliile de la momentul când și cardul și discul extern erau OK (așa deduc) și când a apărut problema. Cum s-a făcut upgrade-ul de sistem la Monterey? Din cele ce spui acum, aș zice că s-a făcut un upgrade aiurea și sistemul s-a bulit.
  • nu are legatura Mac os - ul

Am priceput, este un card pt acel model la dimensiunile lui, OK. Oricum, nu e un detaliu important.
Sigur că intră în slot, întrebarea era dacă a mers vreodată, înțeleg că nu.
Da, sigur, un upgrade este recomandabil, dar nu peste un sistem „bolnav”, deoarece nu ai instalat prin ștergerea discului, ci „ai pus peste” sistemul vechi.
O soluție simplă ar fi să rulezi Onyx (ultima versiune este pt Monterey), îl lași să termine toate operațiile de curățare, va cere restart. Cât timp rulează Onyx nu mai lucrezi cu calculatorul, oricum nu va merge. Vezi dacă se rezolvă după restart.

P.S. După upgrade la Monterey mac-ul e mai zglobiu? Înainte de acest upgrade, cardul ăla mergea? Sau nu îl aveai încă?

Mă voi referi doar la problema cardului, recomandat sau nu.
Specificațiile producătorului sunt aici, în josul paginii:

Dacă ai MacBook Air ei spun că ți-ar trebui JDL 130, nu 360.
Uitându-mă pe pozele JDL 360 pentru MBP și JDL 130 pentru MBA de pe Amazon, mi se pare că ce ai tu (acel JDL 360) e prea scurt pentru un MBA, dar tu decizi.

https://www.amazon.com/Transcend-JetDrive-Storage-Expansion-TS256GJDL360/dp/B00WGARJGU

https://www.amazon.co.uk/Transcend-JetDrive-256GB-Storage-Expansion/dp/B00WGARJIS

P.S. Oricum poți testa slotul SD al Mac-ului cu orice alt card SD. Acela sigur intră în orice laptop până la capăt.

Eu înțeleg, ciugulind din ce spune pas cu pas, că nu îi merge niciun alt card și niciun disc extern, sistemul nu le saltă pe ecran și Disk Utility nu le vede, dar că acel card nevăzut pe mac este văzut pe alt calculator.
Dacă e prea scurt și nu atinge contactele, sigur că nu va merge, dar vine și spune că pe alt calculator vede cardul. Acuma naiba știe care e baiul acolo, dacă nu vede niciun disc extern, baiul ar fi sistemul [?], nu mufa USB, de vreme ce nu vede nici cardul.
Singurul mod ar fi să facă teste încrucișate cu alte carduri și/sau cu discuri externe, deduc că nu vede nici un alt card/disc extern… Nu știu dacă am dedus bine.

Eh, prefer să nu ghicesc :slight_smile:
Nu cred că e stricat cardul (de aceea merge pe alt laptop cu slot de adâncime mică), pare doar că e prea scurt pentru slotul MBA, lăsând la o parte alte eventuale probleme :slight_smile:

Păi dacă e corectă informația că nu-i merge nici un alt card, hm… și nici un disc extern, alt hm… Acuma, na, și eu ziceam că acel card ar fi bulit, dar zice că pe alt calculator ar merge, deci bulit nu e, poate că nu face contact pe acel mac.
Iar detaliul adăugat ulterior că a făcut upgrade la Monterey deoarece B.S. mergea foarte prost, iar acum merge la fel de prost ori mai prost, hm #3… Ceva se întîmplă acolo, probabil o succesiune de probleme…