iPhone-urile cu baterii uzate sunt încetinite intenționat de Apple?

Ceea ce a făcut Apple seamănă ca două picături de apă cu ce a făcut VW acum doi ani.

Măi, măi, măi, ce să vezi: după update-ul iOS de aseară, telefonul meu merge din nou bine, procesorul funcționează la viteză maximă iar la Battery Health sistemul îmi arată “Peak Performance Capability”.

Deci nu era de la baterie, așa cum au motivat cei de la Apple atunci când a izbucnit scandalul. Încă o dovadă că măgăria cu încetinirea telefonului a fost făcută intenționat pur și simplu ca să-i faulteze pe cei cu telefoane vechi.

Mare porcărie au făcut.

Tudore, verifică un lucru te rog. Pe un tel 6s, ios 11.3 arată la baterie 88% iar cuplat la mac, coconut arata 82.7%. Care o fi cel real? Sunt curios cum e situatia la tine.

Asemenea porcării s-au înmulțit în ultimii ani, asta a fost evidentă și semnalată relativ prompt. Apple se comportă ca un tycoon imoral și fără scrupule.

@Florin la mine diferența este uriașă: iOS zice 83% maximum capacity, iar Coconut 66,3% :open_mouth:

Cine are dreptate?

Dacă are dreptate coconut ar trebui să se descarce mai repede bateria. Cât te ține bateria încărcată? Eventual comparat cu înainte.

Baterie mă ține o zi fără probleme, dar vorbesc foarte puțin sau deloc la telefon, îl folosesc mai mult pentru internet. Voi vedea astăzi după update cum se comportă la viteză maximă.

Aici ai testul de nou pe un ip6. Zice ca 90m de full HD a descarcat bateria cu 26%.
Ar fi o chestie sa-l lași să meargă 1h pe youtube cu bateria încărcată și să ne spui cât s-a descărcat.

Am testat și cu alt program de macos Battery_Health 3 și-mi arată tot 83%.

Mi se pare ca acum se termina mai repede bateria. Parca de la ultima incarcare am utilizat telefonul cca 6 ore cu un stand by de vreo 40-45 ore. Inainte mergea spre 8-9 ore si stand by de 60-70 ore.

Și eu am senzația că, după ultimul update de iOS, bateria ține mai puțin (5S).

Pe 8 Plus aceeasi poveste … tine mai putin bateria.

Am verificat acum si zice de 4 ore (majoritate ca telefon, adica fara ecran activ) utilizare, cu 25 ore stand by. Sanatatea bateriei 85%. Acum sarim din lac in puț. Ba se taraie si tine multicel, ba e zglobiu si moare relativ repede (iPone 6 plus). Oricum cu procentul ala de sanatate a bateriei trebuia sa tina mult mai mult. Sa zicem cu doar 15% mai putin ca unul nou.

Vezi ce-ți arată Coconut Battery, la mine e diferență mare (în minus) față de ce arată sistemul la battery health.

Cca 80% cu Coconut. Cam acum 3 luni avea 85%.
La unii o fi mai cosmetizata statistica se pare. Sau Apple calculeaza altfel.

Nu cred că Coconut inventează ceva, pur și simplu afișează informația pe care i-o dă sistemul. Sunt bizare aceste diferențe, ar trebui să fie foarte apropiate ori identice.

Eu ma refeream la Apple ca ar cosmetiza ceva. Din cate vad statistica Apple prezinta o situatie mai roz.

Păi nu văd de ce Apple și-ar face o statistică negativă.

Aici nu e vorba de statistică. E vorba că nu arată starea reală a bateriei. Fiindcă ori Apple minte ori coconut. Tind să cred că Apple ca să nu mergă multă lume sa-si schimbe bateriile mai ieftin, prin programul, tot al lor, de ieftinire al bateriilor, valabil anul ăsta

Este posibil.