iPad – ce viitor are?

Dacă urmăriți Macworld (ori Mac4Ever, în franceză) veți fi observat agitația în jurul întrebării „de ce Apple nu a lansat niciun model nou de iPad de peste un an? (ultimele modele sunt din octombrie 2022)” sau „ce să (mai) așteptăm de la iPad-uri?” (vânzările au scăzut).
Dat fiind că WWDC 2024 este deja anunțată agitația are sens. Macworld ne tot anunța că vor veni modele noi de iPad în martie, iaca veni 1 aprilie fără nicio păcăleală (deocamdată, încă e ora 13.15!)… prognoza ar fi acum că vor lansa ceva de WWDC 2024, adică abia pe 10 iunie! Zvonurile spun că va fi și un „major revamp” al iPadOS și iOS. O, deie Domnu’, deocamdată iPadOS este, de fapt, iOS, nu are nimic special. Asta să fie motivul întârzierii? Așa sper.
De ceva timp, „zvonerii” prognozau un „macOS minimalist” pe iPad-uri. Că va fi așa, că va fi altfel, mi se pare momentul ca Apple să facă un iPadOS „pe bune”.
Voi ce credeți? Dacă toată întârzierea asta se va finaliza cu un anunț banal de tip „iPad Pro cu M3” și gata va fi un fleoșc total.

P.S. Mi-am vândut iPad Air 4, am acum un MBP 14 inci M1 Pro, s.h. Pe secvența asta, un iPad mi se pare în mare parte inutil, deși simt lipsa unui stylus pt adnotări de fișiere PDF, mai ales. În rest…

Salut Cattus,
Nu sunt in masura sa raspund intrebarii (retorice) puse de tine.
Stiu ca esti utilizator Apple cu vechime si ca stii bine “cu se mananca” produsele respective. Imi permit sa ma insinuez aici deoarece azi mi-a facut cu ochiul un iPad Pro A1709 (2017), era de vanzare. L-am butonat putin, mi-a placut desi nu am nevoie de el dar…
Era intr-un amanet, avea un SO mai vechi, nu am retinut care; la software update aparea disponibil 17.4.1 (iar nu am retinut daca iOS sau iPadOS, banuiesc ca-i ultimul enumerat aici). Omul mi-a spus ca admite reset general, orice verificare. In setari nu erau informatii despre starea bateriei, nu avea Apple ID instalat.
Vechiul meu iPad Air (2013), a tot coborat in ierarhie, acum e pe post de monitor pentru o camera/vizor usa, cu transmitere wifi. Chinezii sunt baieti cu obraz, fac aplicatii care-s compatibile si cu iOS 8, Android 6.0. iPad Air 1 nu stie mai mult de iOS 12.5.7, asta-i situatia! Isi face treaba dar bateria nu prea mai tine, bine ca nu fuctioneaza nonstop.
In prezent am un iPhone 12 mini caruia i-am atasat e-sim YOXO.
Imi place mult, e exact ce-mi trebuie, YOXO/9 lei/luna.
Intrebarile mele:
1- merita iPad Pro A1709 (2017)sh pretul de 670 lei(dupa negociere, initial era 870)?
2-suporta e-sim?
Revenind la intrebarea din titlu, are vreun viitor modelul precizat de mine?
Multumesc pentru atentie.
P.S.
La intrebarea 2 am primit raspuns de la yoxo prin messenger, suporta e-sim.

Păi acel model suportă ultimul sistem de operare și, aparent, are și e-SIM, adică altfel numit „nano-SIM and embedded Apple SIM”. Dacă descrierea este corectă, te poți conecta la două rețele.
Mi se pare un preț bun așa cum l-ai negociat, iar jucăria este pe deplin funcțională cu ultimul sistem de operare. Ce să spun mai mult? Mie nu-mi place iPad OS, nu iPad-urile în general. Mi se pare un iOS portat pt un ecran mai mare, adesea nefuncțional ori (mult) sub ce ar trebui să fie.

Multumesc,
Din pacate, habar nu am de diferentele intre iOS si iPadOS. Pana acum nu am vazut si utilizat decat iOS, atat pe iPhone cat si pe iPad.
Ce ma face sa renunt (repet, nu am nevoie de un nou iPad) este si ce am citit mai devreme in niste recenzii: ca e destul de fragila, se indoaie carcasa usor, are nevoie de o husa rigida, pentru protectie. Folosesc in prezent o tableta cu Android 14/aparuta in august 2023/display 11", performante multumitoare. Pentru mine tableta e ceva complementar laptopului (care-i de baza).
Si ca sa mai gasesc un nod in papura, are mufa lightning, nu usb-c.
O sa renunt la achizitionarea ei.

Păi sigur că nu știi ce diferență este între iOS și iPadOS, deoarece nu este niciuna! Pur și simplu, acum câțiva ani, Apple a zis că sistemul care rulează pe iPad-uri se cheamă iPadOS dar, de fapt, nu este nicio diferență sau, mai exact, sunt prea puține încât să spui că este un alt sistem de operare. Sunt foarte puține aplicații care rulează numai în iOS sau numai în iPadOS.
Acestea fiind spuse, ia acel iPad dacă ți-a făcut cu ochiul, are performanțe f bune, iar prețul mi se pare și el f bun.

1 Like

Pe 7 mai vom avea, probabil, lansarea noii serii de iPad-uri.

Așa cum spun și cei de la Macworld, au trecut 18 luni de la lansarea ultimului iPad, deci toți se așteaptă la un eveniment deosebit.