Ipad 9 screen bleeding

Deduc că sunt singurul posesor de iPad9 care nu are bleeding. Acel blooming, da, îl are fi-meu pe un MBP 2016, sculă de top la vremea ei, încă foarte tare. Este ocazional, în general nederanjant.

sincer, desi pare accentuat, la asta nou pe care l-am primit nu se observa.

In nicio aplicatie, spre deosebire de primul la care era oarecum deranjant.

Deci as spune ca e ok.

Da, cam asa.
Daca nu e pronuntat/observabil in utilizare, nu inseamna ca nu are.
Daca stai sa analizezi, e si normal ca toate LCD-urile sa aiba(atentie- LCD). Dar asta poti gasi usor cu o cautare pe google. Asta ar fi cam primul link: https://www.displayninja.com/what-is-backlight-bleed/. Dar e plin internetul, cu explicatii, cu tot.

Scuze de absență. Da, ai avut ghinion, dar bine că ai rezolvat.

1 Like

Un defect este deranjant dacă afectează funcționalitatea unui aparat sau dacă (acest caz) este o chestiune deranjantă de afișaj. Afirmația „toate au așa”, în sensul că unele au la modul (foarte) deranjant, iar altele „la modul ascuns” este ca și cum ai spune că toți suntem cumva bolnavi, avem undeva o hibă în corp, iar ele nu trebuie tratate, nici măcar cele grave, deoarece oricum le ai într-o formă sau alta.

Nu ai inteles, dar in fine… la fel, nefericita comparatie. Daca cu boli/bolnavi intelegi mai bine, atunci ia-o asa: e ca si cum ai avea o boala care nu evolueaza si toti o au, intr-un anumit stadiu. Iar schimbul e ca si cum ai merge la oftalmolog sa schimbi o dioptrie de 2 pe una de 1.5, dar nu poti renunta definitiv la ochelari(dioptrii), decat cu probabil, operatie (OLED).

LED displays do get backlight bleed, which occurs when an LED backlight leaks around the edges of its LCD panel or unevenly lights it.

LED and QLED both use backlights, which is the underlying cause of backlight bleed. Because of this, the only way to guarantee that you won’t get backlight bleed is to get an OLED .

Sony states that this is a common phenomenon on all LCD

Bine, bine… ai dreptate. E proastă comparația. Ideea de bază este: ai o problemă cu displayul, lasă-l așa, că oricum și următorul produs va fi la fel.

in mare da, asta e ideea de baza, atat timp cat display ul e unul cu illuminare (mai ales de pe margini-edge led), va avea backlight bleed. daca ar fi existat vreun LCD/LED fara aceasta problema nu cred ca lumea mai trecea la OLED