iOS/iPad OS 15 – opinii

De oriunde de o parte sau alta a barei de adrese/căutare. Dar sunt încă pe Big Sur. Folosesc Firefox ca browser implicit. Dar am deschis Safari acum exact pentru această întrebare.

Mda, întrebarea era pentru cazul Safari Layout Compact și o fereastră plină de tab-uri ca în poza lui Claudiu. Pare că nu prea mai ai de unde să apuci.
Există variantele de a apuca de Favorites Bar (dacă e activată) sau de a pune mouse-ul exact pe marginea ferestrei și a trage în jos (în loc de a mări fereastra), dar ambele sunt ciudate.
Mă rog, poate layout-ul compact a fost făcut în ideea unei ferestre maximizate.
Firefox am și eu ca principal, dar eram curios cum folosește lumea noul Safari. Mersi!

Poți să apuci fereastra apăsând oriunde găsești o zonă liberă în partea de sus a ferestrei: deasupra/dedesubtul/între taburi sau butoane. Nu e foarte mult loc, dar nici greu nu e.

Ieri Apple a făcut un upgrade major, se pare, suitei sale iWork pe toate cele trei platforme. Analistul notează pivot tables în Numbers, un impediment major pt importul/exportul de asemenea fișiere. Nu am apucat să le testez, de fapt Pages și Keynote, Numbers am folosit doar odată, dar poate revin la folosirea aplicației, dacă într-adevăr e un salt major.

Habar n-am ce-s alea “pivot tables”, dar știu (din auzite/citite) că e o funcție esențială pentru mulți dintre cei care folosesc Excel.

Nici eu, dar e laudativ articolul la adresa acestui upgrade, se pare major. Pages oferă avantajul unei compatibilități în mediul Apple (mac-iPad-iPhone), are dezavantajul că lucrezi greu cu el dacă imporți/exporți din/în alt format. Nisus lucrează în rtf, format mult mai prietenos pe secvența asta, dar nu are încă o aplicație „reliable” în iPad. Văd că ăștia de la Nisus nu au de gând să-i facă o versiune pt tablete.

Este o funcție care rearanjează conținutul, astfel încât rândurile devin coloane și coloanele rânduri, deci rotește tabelul cu 90º.

Ce mi-aș dori eu mult, ar fi posibilitatea de “morphing” în Keynote.

Cam “băgos” iOS 15 ăsta.
iPhone-ul ținut toată noaptea în priză, dimineața zice că e descărcat. Dacă-l restartez, bateria e 100% încărcată.
Pe iPad Safari se mișcă lent. Am două taburi-fantomă pe care nu le pot închide, dublura unora închise recent. :face_with_raised_eyebrow:

Din câte știu, ei fac o versiune de iOS pentru fiecare tip de telefon. La mine, pe SE 2020 nu am probleme.

Cea mai tare chestie din iOS 15 (pentru mine): Live Text. O folosesc pentru OCR atunci vreau să extrag rapid textul dintr-un grafic, poză, sau PDF din care nu pot copia nimic. Îndrept camera iPhone-ului către ecranul computerului, copiez textul OCR-izat, iar conținutul clipboardului este transmis automat pe Mac, unde fac paste în orice aplicație. Magic.

1 Like

Încerc și eu, chiar pare o chestie foarte utilă…

Este aplicația gratuită Trex pentru Mac, care face acelaș lucru. ‎TRex - Copy the Uncopyable on the Mac App Store

O fi bună, dar nu e gratuită, e 25 de lei. Preț bun, poate merită…

Vina mea. E 25 de lei în Appstore, e gratuită aici GitHub - amebalabs/TRex: Copy the Uncopyable

Un bug în Safari 15 pe toate platformele. Pare că numele tab-urilor curente pot fi sustrase și eventual niște identificatori.