iOS 16

Ba mai are un avantaj: adnotezi mai ușor PDF-urile!
Păi, deocamdată, iPadOS nu are nicio funcție semnificativ diferită de iOS și, ochiometric și funcțional, nu se deosebește cu nimic de iOS.

Stylus, tastaturi, mouse, ecran extern, el însuși ecran extern, aplicații cu mai multe funcții. Dar tot tabletă e.
Dar dacă suficient de mulți vor dori, probabil vor ajunge și la ideea Microsoft să-l facă “Tablet PC” :slight_smile:

Stylus: evident, păi dacă nici stylys n-ar fi, ce naiba ar fi?!
Tastaturi. Da, da, dar fără mare succes, doar să scrii chestii simple, fără să umbli prin alte lucruri. Tastatură poți atașa și unui aifăun. Ai încercat vreodată?
Mouse: Da, fără mare utilitate, e mai rapid să faci mișcări cu stylus-ul ori cu deștiul.
Ecran extern: poți pune ecran extern și unui telefon. Am spus mai sus cum am făcut o prezentare fără probleme cu un 6S plus cu o tastatură BT și un tembelizor mare în fața audienței.
„Dar dacă suficient de mulți vor dori, probabil vor ajunge și la ideea Microsoft să-l facă “Tablet PC”” Poate tu nu ai nevoie de așa ceva, dar te asigur că mulți chiar au nevoie, și nu din mofturi. Fi-mea a avut nevoie de un PC, pt arhitectură sunt aplicații care nu au echivalent în macOS, i-am luat o 2-in-1 MS. După câteva zile m-a întrebat de ce Apple nu are așa ceva? Tot ea a găsit răspunsul: probabil face mai mulți bani dacă vinde două produse separate, nu unul singur care e și notebook și tabletă. Eu cred că are doar parțial dreptate, dar nu cred că te interesează părerea mea. Dacă da, revin.
Concluzie: dacă tu nu ai nevoie de o funcție dublă 2-in-1 sau dacă îți este suficient iPadOS așa cum e acum (și cum e de ani, iOS rulat pe un ecran mai mare), nu înseamnă că nici alții nu au nevoie. Te asigur că fi-mea și mulți alții, milioane, ca ea ar avea nevoie de așa ceva.

P.S. Eu unul nu simt neapărat nevoia unui notebook-tabletă Apple 2-in-1, simt însă nevoia unui iPadOS „pe bune”, nu un iOS rulat pe un ecran mai mare. Chiar am nevoie de două jucării din astea: folosesc iPadul ca monitor extern „extended”, funcție foarte utilă de multe ori, de exemplu acum.
Vreau să spun încă odată: nu toți avem aceleași nevoi, iar o companie mare, cum e Apple, trebuie să priceapă acest lucru, nu să se încrânceneze pe clișee. Steve Jobs s-a dus, este evident că actuala echipă Apple duce lipsa unui geniu în board-ul companiei. Sunt rutinieri. Eu deja presimt că Apple se va împărți în două: o echipă se va ocupa de hardware, unde are evidente succese cu M-urile; alta de software, unde a rămas rutinieră și înghețată în non-inovație, mai ales pe zona iPadOS și relația cu macOS. Diferența dintre cele două componente mi se pare tot mai mare și, la un moment dat, va trebui cumva rezolvată; ori o rezolvi inteligent „din mers”, ori va exploda în sistem criză.
P.S. 2. Reamintesc faptul că, în 1998–1999, Steve Jobs a reușit strălucit să re-conecteze genial cele două componente (hard și soft): a scos seria iMac-iBook „colorate”, unde introducea USB-ul și, după un an-doi, macOS X. A simțit, cu geniul specific, că Apple avea nevoie de un suflu nou și pe zona hard și pe zona soft. Apoi, disperat (cred) că Apple era, totuși, cu o piață prea limitată, a scos iPhone, un succes epocal, iPod-urile (promisiunea făcută fiicei sale, apare în filmul dedicat lui), apoi au apărut tabletele, ultima mare realizare a lui Steve înainte să treacă dincolo.

P.S. Observați că, între momentul lansării primului iPad și până azi, nu există NICIO DIFERENȚĂ MAJORĂ între sistemul rulat pe un iPhone (adică pe un ecran mic, inițial de 3,5 inci) și un iPad (inițial de 9.7 inci, apoi și mai mici un pic, dar și mult mai mari).
Sigur, știm de ce s-a întâmplat așa: iPhone devenise deja o jucărie foarte răspândită, prin iPhone Apple a devenit o companie într-adevăr „de mase”. Pe iPad nu puteau pune decât un sistem deja consacrat și răspândit. MS a prins momentul „din zbor”, aveau deja un sistem bine pus la punct, l-au făcut să ruleze și cu touch screen și, hopa, așa au apărut 2-in-1 devices.

P.S. 2. Uite și aici un comentariu cât se poate de trist/compătimitor la adresa iPad-ului: un produs care nu știi dacă e un iPhone mai mare sau un mac cu touch screen. Apple va trebuie să decidă cumva ce face cu iPad-urile.

Salut. Am facut update la 16.1, prin MacBook Air M1 cu OS 12.6.
Toate bune, doar ca la final, dupa ce se terminase update-ul, in Finder aparea iPhone, dar cand dadeam click pe el sa vad toate detaliile pagina era goala, doar “loading”.
L-am scos, iPhone-ul era updat-at, ok, apoi l-am cuplat iar la Mac si acum se vedeau toate in dreapta. Deci probabil un mic bug de afisare, nimic grav, doar ca un pic deranjant.
A mai patit cineva?
Screenshot 2022-10-27 at 18.23.29