iOS 10 impresii

10.0.2 contine doar security issues nimic mai mult :slight_smile:

Update: Instalînd azi aplicația Giphy, mi-a oferit și posibilitatea de extensie de iMessages. De fapt, intrînd în App Store-ul iMessages, la Manage, îmi dă toate aplicațiile care pot comunica și trimite informații prin iMessages.

Bine, știu că tu te-ai întors la 9, dar poate mai folosește cuiva.

Da, numai că iOS 10 are o funcție nativă pentru trimis GIF-uri, aia se pare că nu merge decât în SUA și posibil în alte câteva țări.

Eu sunt la primul iPhone, asa ca nu stiu cum era iOS inainte.
Cumparat saptamana trecuta, are direct iOS 10.
Facut update acum 2 zile la 10.0.2 (bine, nu stiam, dar sunt obisnuit sa dau update ca la vechiul telefon). Acum, cand adaug un nou contact, dupa apasarea butonului Done si Back apare o “umbra” in zona butonului :dizzy_face:

În iOS 10 au introdus o funcție de tip Print to PDF, cu ajutorul căreia se pot face PDF-uri din aproape orice aplicație care are share sheet. Problema e că au ascuns atât de bine funcția asta, că nu o găsește nimeni dacă nu citește articolul de mai jos.

1 Like

Numai mie îmi merge Apple Music mult mai prost în Sierra și iOS 10? Iar pe Airplay și mai și… Întreruperi, melodii care nu vor să înceapă, iCloud Music Library indisponibilă cînd și cînd ș.a.m.d.

Nu e vina netului, nici a conexiunii bluetooth.

De când am făcut upgrade la iOS 10 pe iPhone (da, atâta m-au frecat la cap cu update-urile până m-au convins…), atunci când sun pe cineva și numărul e ocupat, tonul de ocupat se aude prin difuzorul de jos al telefonului, nu prin cel de la ureche. A mai remarcat cineva chestia asta, sau e doar la mine? E foarte derutant când mi se întâmplă, am senzația că am activat fără să vreau speakerul.

Eu am pățit la un moment dat chestia asta în perioada de început a iOS 9. Acum nu mi se întîmplă. Sigur e un bug, sperăm să se rezolve.

Nu știu dacă e o chestie specifică lui iOS 10, dar eram într-un local cu laptopul (lucru care se întâmplă destul de rar), am introdus parola pentru WiFi pe mac și peste câteva minute, când mă uit la iPhone, acesta era conectat automat la aceeași rețea WiFi a localului, fără ca eu să o fi ales sau să fi introdus parola. Sau cel puțin nu-mi amintesc să fi făcut asta. A mai pățit cineva chestia asta sau e normal, dar eu nu am remarcat până acum?

E normal, trebuia să meargă și înainte. Adică știu sigur că mi-a mai făcut așa și în iOS 9, poate chiar mai înainte. Bine, știi cum e, poate abia acum a fost șlefuită cum trebuie, să vedem. Dar nu e noutate.

E normal, device-urile “învață” unul de la altul setările de rețea.

Parca mi s-a intamplat si mie de 2-3 ori. Acum nu am cum sa reproduc.

Confirm ca tonul de ocupat intra pe difuzorul de jos.

‘‘Îl ridici, se deschide. Pur și simplu iei iPhone-ul pentru a-l activa. Notificările tale vor fi chiar acolo, așteptându-te.’’ Asta e valabil pentru toate care au facut update-ul sau numai cele cu 3D Touch? :smiley:

Dacă te referi la funcția “raise to wake”, aceasta e disponibilă pe iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus și iPhone SE.

Multumesc. La asta ma refeream, credeam ca merge si pe 6 Plus-ul meu, oh well voi trai si fara. Altceva, ce am observat: nu raspunde Siri la comenzi de nici o culoare. Am resetat si setarile de retea (dupa ce in prealabil am google-it problema asta) si nimic. Mai are cineva problema asta?

Q: How do I find the history of the songs I’ve listened to in the new iOS 10 Music app?
Interestingly, there is one way you can find this, and you have to enter Apple’s new Byzantine Messages app. Create a new message to yourself or to a friend. Tap the gray arrow to the left of the text field, then tap the App Store icon. Tap the grid icon at the bottom left (the one with the four ovals), then tap Music. When you do this, Messages displays a list of your 30 most recently played tracks.

:smiley:

Detalii.

Aveti si voi issue cu aplicatia Music pe iOS10 si anume la u timp de x minute/ore aplicatia se inchide instant ?
Eu de ceva vreme (dupa update la 10.0.2) am inceput sa intampin aceasta problema.

La mine merge bine. Bine, nici nu cred că am ascultat mai mult de 45-50 min maxim, într-o sesiune, de cînd cu iOS 10.

Am activat/ dezactivat driverele, am resetat iar toate cele, am reformata HDD utile externe, etc, dupa care time Machine a încetat sa funcționeze cu totul. Așa ca m-am întors la căpitan si toate merg brici. Sierra… poate după câteva update-uri.