Interferente Bluetooth - Wifi

Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

Stiu ca subiectul asta s-a mai discutat oarecum, insa, as vrea sa stiu daca exista (poate) informatii suplimentare.

Din 2016 pana in prezent sunt la al 2-lea macbook (ultimul fiind pro 13 2020) si cu ambele am avut aceeasi problema: interferente intre bluetooth si wifi.

Cu cel din urma, insa, a devenit excesiv de deranjant in sensul in care sunt retele wifi la care daca ma conectez si conectez in acelasi timp o boxa bluetooth, de exemplu, internetul efectiv nu functioenaza sau se incarca foarte greu orice site.

Este adevarat, pe un router dual band daca folosesc frecventa de 5 ghz nu am aceasta problema, insa, nu mi se pare normal ca asta sa fie singura solutie.

Pana si atunci cand am cumparat un adaptor (pt usb 3.0) de la Hama am patit la fel atunci cand il conectam.

Exista vreo rezolvare reala la problema asta?

Multumesc!

Interferențele de care vorbești sunt uzuale în cazul undelor radio, vorbind la modul general. Acceptând faptul că ai interferențe, acestea nu sunt neapărat cauzate de calculator, în cazul tău un mac, ci și de router și/sau de perifericele BT. Este puțin probabil ca Apple să fie așa de neglijent și să dea drumul unor module wi-fi/BT care să aibă interferențe deși, evident, nu este exclus.
Mai departe nu mă pricep. Poate există flăcăi mai pricepuți care pot detalia secvența cu interferențele. Pot afirma însă că sunt destule periferice, chiar produse de companii mari, cum este Logitech, care îmi pun probleme pe BT.

Probabil că semnalul wifi e cam slab acolo unde observi intereferențele cu Bluetooth.
Dacă ai în zonă multe rețele wifi pe 2,4 GHz, atunci într-adevăr soluția e să-ți setezi routerul pe 5 GHz. Nu e nimic anormal în asta, spectrul radio poate fi foarte aglomerat în zone urbane, așa că mai bine te muți cu frecvența acolo unde găsești un loc mai liber. Chiar și mutarea pe un alt canal din banda de 2 GHz poate ajuta.

1 Like

Salut.
As vrea sa imi iau un Mac mini M1, dar am auzit de aceste probleme cu Bluetooth si WiFi 6.
Router-ul meu e pe canal 40 (WiFi 6). Credeti ca voi avea probleme cu perifericele bluetooth?
Multumesc.

Unde, concret, „ai auzit?” Ne dai un link?
Altfel, nu cred că ar fi cineva capabil să fie absolut sigur că vei avea ori că nu vei avea interferențe. La mine acasă cineva nu poate folosi simultan căști BT și maus BT, deoarece căștile se aud prost pe secvența asta. Și nu, nu e Mac Mini M1, este MBP 14 inci cu M1 Pro și nu e din auzitelea, e în practică și testat repetat. Posibil ca alte căști și/sau alt maus să meargă fără probleme.

Link-uri, nu din “auzite”:

https://discussions.apple.com/thread/253717930

Si sunt multe (youtube, etc).

Bun, deci e cumva pe drum o rezolvare.

Nu vreau să te necăjesc, dar nu te aștepta la minuni applești. Eu unul nu am probleme cu un Mini M1, maus BT Logitech M590 + boxe BT iJMB (ieftine), dar fi-mea are probleme cu niște căști BT (nu știu ce are) + maus de același tip. Cum mausul e prea bun ca să-l schimbe, folosește căști cu sârmă.

De cand am trecut la m1 (nu stiu daca are directa legatura cu procesorul sau au adus ei alte modificari), observ ca interferentele s-au diminuat mult.

Folosesc mac-ul (pro 13) conectat la un monitor secundar. Am un mouse bt logitech mx anywhere 2 si o tastatura magic de la apple, tot bt.
Folosesc de multe ori conectate inclusiv airpods-urile.

Nu mai sesizez probleme. Sunt conectat la un router dual band de la digi, frecventa de 5ghz.

In orice caz, pana la laptopul asta, cu absolut toate mac-urile anterioare am avut probleme legate de interferente si Apple nu a venit cu nicio rezolvare prin update-urile de soft. Asta a fost mereu, in cazul meu, una dintre nemultumirile majore legate de macbook-uri.

Păi ultimele modele cu M-uri au și ultima generație BT, deci – teoretic – ar trebui să rezolve multe probleme. Astea țin însă și de producătorii acestor periferice: cât de bine/prost gestionează canalul BT. Părerea mea, din analiza (superficială) a unor discuții, este că rezolvă unele probleme, dar aduce alte probleme altora.

La mulți ani!
Revin cu noutăți: am luat un mini M1 8/256.
Nu sunt probleme cu BT (un mouse Logitech Pebble + o tastatura Apple cu numpad).

În general, nu sunt, dar pot fi. Cele mai deranjante par a fi cele cu căștile/boxele BT. Eu m-am lovit de problema asta, mi-am dat seama că nu se poate rezolva la nivel general. Motivul e simplu: sunt firme și firme care produc periferice BT, greu de spus dacă e problema sistemului, a structurii hardware (a mac-ului ori a producătorului perifericului) ori altor interferențe. O anume secvență X poate funcționa OK pe o structură hard+soft Y, dar nu va funcționa în altă parte.