Incarcator iphone 12 pro max iSTYLE 20W USB-C PD

Salut,

Tocmai am cumparat incarcatorul asta urmand sa-l folosesc la un iph 12 pro max si 11.

Cateva pareri?

Din ce am inteles incarcatoarele astea sunt “omologate” Apple fiind vandute de unul dintre partenerii sai.
Mi s-a parut un pret ok.

256556019_609461910195105_8567660795141166444_n

Merge și pt iPad-urile cu USB-C, am și eu. Nu văd ce am putea comenta, altfel.

e primul produs non-original apple pe care l-am luat. Ma intrebam daca e sigur pentru “durata de viata” a bateriei, comparativ cu cel original.

Eu am și Apple și multe non-Apple, merg toate fără probleme. Altfel, chestia cu viața bateriei nu știu, le încarc pe toate din jur cu ce apuc, telefoanele cu un hub USB care care și două mufe numai pt încărcare, iPad-urile însă nu merg, e prea slab.

Din câte știu (poate știu bine, poate știu prost) încărcarea iPhone la încărcător de iPad este cu probleme, dacă se face des și constant. Se încarcă bateria mai repede, dar va trăi mai puțin per ansamblu. Preferabil să se folosească doar în caz de urgență. Încărcătoarele non-Apple, nu văd de ce ar avea probleme, doar posibil oprirea automată a încărcării, când bateria a ajuns la 98% să nu meargă. De aceea, nu aș folosi încărcătoare non-Apple să țin telefonul la încărcat peste noapte.

Compatibilitate iPhone

iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone SE (2. gen), iPhone Xʀ, iPhone Xs Max, iPhone Xs, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8

Compatibilitate iPad

iPad Pro 12.9-in. (5th generation), iPad Pro 12,9" (4. - 5. gen), iPad Pro 12,9" (gen.3 - 2018), iPad Pro 11" (2. - 3. gen), iPad Pro 11" (2. gen), iPad Pro 11" (1. gen), iPad Air 4

La un moment dat, Apple parcă zicea că nu va mai livra telefoanele cu încărcător. La câte încărcătoare sunt pe piață + cele din mașină + cele din diverse instituții…

Pai nu mai livreaza. Cutia telefonului are doar un cablu de incarcare.

A, deci știam bine… Ultimele aifoane sunt luate acum circa un an pt soție și pt fi-mea, două SE-uri din seria nouă. Am și uitat dacă aveau încărcător sau nu…
Deci e clar: se poate folosi orice încărcător. Eu mi-am luat două cu 2 mufe USB, să pot încărca simultan două aparate, unul are 30 W, duce fără probleme 2 telefoane sau telefon + iPad
Sunt multe oferte OK acuma, încărcătoare cu 2–3-4 ieșiri cu puteri 60W și peste, poți încărca simultan fără probleme și laptop și telefon și tabletă. Au apărut și cabluri cu cele 3 mufe uzuale și, deși au o singură mufă USB intrare, poți încărca simultan 3 aparate dacă încărcătorul suportă.

Din ce știu eu Apple nu omologhează nimic, nici cu, nici fără ghilimele. Compatibile poate.
În principiu poți încărca de la orice încărcător bun (i.e. care se comportă cum scrie pe eticheta lui), preferabil de la o firmă cunoscută (opinie personală) și care se încadrează în recomandările Apple:

Din câte am mai citit telefonul este cel care se ocupă cu reglarea încărcării, inclusiv voltajul.

Și într-adevăr cablul e important să fie unul de calitate. E valabil pentru orice, nu doar iPhone.

Eu mi-am luat unul de 30W cu mufă USB-C și USB, soția îl ține la școală, încarcă MBA M1 + telefon, duce frumos. Dacă mi-aș mai lua unul similar multifuncțional, cred că aș opta pt așa ceva sau așa ceva sau, mai scump, dar cred că merită, așa ceva.
P.S. Și astea par mișto.