iMac 27" 2017 i5 vs Macbook Air model 2020 procesor M1

Salut!
Detin in iMac(model 2017, 5K, 3.8 i5, 16 GB, 2TB Fusiondrive), pe care folosesc numai pentru a rula ocazional sketch - fiind destul de mare si nefolosit in marea parte m-am gandit sa schimb cu un Macbook Air model 2020 - tot pentru a folosi ocazional pt Sketch. (cu monitor extern, ce am deja pentru un sistem WIN / Dell XPS)

M-ar interesa parera voastra daca ar fi idee buna sau nu - daca detineti Macbook Air 2020, M1, m-ar interesa cum se comporta.

Multumesc!

Prima observa╚Ťie este c─â noua serie cu procesoare Apple Silicon (M1 ╚Öi ce va veni) nu ruleaz─â Windows, cel pu╚Ťin deocamdat─â. Am citit c─â Parallels, odat─â instalat, poate rula versiunea de Windows pentru procesoare ARM, analiza era extrem de pozitiv─â. Problema este/va fi ├«n ce m─âsur─â Windows ARM are ╚Öi aplica╚Ťii care s─â ruleze pe aceast─â platform─â.
Mai departe tu decizi. După părerea mea, noua serie de mac-uri cu Apple Silicon este, mai ales, pentru acei useri care folosesc exclusiv macOS și trăiesc în eco-sistemul Apple, cum sunt și eu.
M-ai f─âcut curios ╚Öi am desc─ârcat aplica╚Ťia, este ├«ntr-adev─âr Universal, deci ar trebui s─â ruleze foarte bine pe noile mac-uri cu M1. Dac─â este aplica╚Ťia ta de referin╚Ť─â, atunci noile mac-uri se vor comporta perfect, probabil.

1 Like