iMac 27" 2017 i5 vs Macbook Air model 2020 procesor M1

Salut!
Detin in iMac(model 2017, 5K, 3.8 i5, 16 GB, 2TB Fusiondrive), pe care folosesc numai pentru a rula ocazional sketch - fiind destul de mare si nefolosit in marea parte m-am gandit sa schimb cu un Macbook Air model 2020 - tot pentru a folosi ocazional pt Sketch. (cu monitor extern, ce am deja pentru un sistem WIN / Dell XPS)

M-ar interesa parera voastra daca ar fi idee buna sau nu - daca detineti Macbook Air 2020, M1, m-ar interesa cum se comporta.

Multumesc!

Prima observație este că noua serie cu procesoare Apple Silicon (M1 și ce va veni) nu rulează Windows, cel puțin deocamdată. Am citit că Parallels, odată instalat, poate rula versiunea de Windows pentru procesoare ARM, analiza era extrem de pozitivă. Problema este/va fi în ce măsură Windows ARM are și aplicații care să ruleze pe această platformă.
Mai departe tu decizi. După părerea mea, noua serie de mac-uri cu Apple Silicon este, mai ales, pentru acei useri care folosesc exclusiv macOS și trăiesc în eco-sistemul Apple, cum sunt și eu.
M-ai făcut curios și am descărcat aplicația, este într-adevăr Universal, deci ar trebui să ruleze foarte bine pe noile mac-uri cu M1. Dacă este aplicația ta de referință, atunci noile mac-uri se vor comporta perfect, probabil.

1 Like