High refresh rate screen

Bună.
Am o întrebare pentru cei care dețin un iPad fără rată mare de refresh a ecranului (adică 60 Hz), dar și un iPhone sau alt device cu 120 HZ (sau mai mulți):

  • dacă la ecranul telefonului, care e mai mic decât al tabletei, o rată mai mare de refresh decât 60 HZ cred că e f utilă și plăcută, la display-ul mult mai mare al unei tablete mai este oare la fel de util?
    Multumesc.

Răspunsul îl ai pe site-ul Apple.
Ai și răspunsuri mai compacte dacă te uiți pe diverse site-uri. De exemplu:

Is 120Hz necessary for iPad?

The 60Hz refresh rate on the iPad Air may not be noticeable to most users and is sufficient for reading or watching videos at a leisurely pace.
120Hz displays are exclusive to the iPad Pro lineup and have been available on these models since 2017.

Acuma depinde de cât preț pe „refresh rate”. Dacă este ceva esențial pt tine, atunci este un detaliu important. Pt mine, de ex., nu este. Am un iPad Air 4 și-mi este suficient așa cum e. Alții însă, probabil, simt nevoia unui iPad Pro.

Exact despre pret era vorba.
Adica parca nu imi vine sa dau de la 1000 de lei in sus doar pentru asta.
O sa butonez prin magazine ceva ecrane mari cu 120Hz sa vad daca merita.
Banuiala mea este ca nu, fiindca la dimensiuni de la 8 inch-i in sus nu mai faci scroll asa des ca pe ecrane de telefon. Orice pagina de articol / carte / document iti permite sa citesti mai mult timp indelungat si faci scroll mai rar.

Și eu zic la fel, dar părerea mea poate fi numai a mea. Este cel mai bine să te convingi singur.

Da. Pentru mine diferenta de la 60hz la 120hz e uriasa! Nu as mai putea trece inapoi la 60Hz.
Chiar si trecerea la 120Hz pe macbook am simtit-o uriasa. Deci da, se simte si la ecrane mai mari.

Am butonat in Flanco un Xiaomi pad 6:

  • ecran de 144 Hz
  • USB C 3.2
  • 8 GB Ram si 256 GB stocare
  • pe la 1800 de lei.
    Cred ca amân o achizitie de iPad.