Eveniment Apple – 7 septembrie 2016

Deci probabil că astăzi dau drumul la iOS 10 gold master.

România FTW!

Nimic legat de Sierra :frowning:

Cica ar fi dupa o saptamana de la primul calup de state. 20 septembrie?

Am impresia că echipa de la Apple resposabilă de macos e formată din maxim 10 oameni care lucrează 3 zile pe săptămână și obiectivul lor principal e să găsească nume haioase pentru noile release și wallpaper-uri cât mai catchy. Parcă văd că în 2-3 ani, Apple ne sugerează să instalăm WIndows pe Macbook-uri…

Spectacolul de varietăți s-a terminat, la un moment dat am avut impresia că Phil adoarme pe la nr. 5–6…

Eu, unul, iau foarte în serios varianta Android. Fie Huawei P9, fie să vedem ce-o scoate Google acum, cu Nexus-Pixel-cum-i-or-zice. :slight_smile:

Chiar pufăiam cam la tot ce au introdus, că-s chestii să-ți ia fața, dar nu performanță reală. Ajungem iar la ce zicea Tudor și nu numai, că dacă iOS rămîne la nivelul ăsta, degeaba fac telefoane și tablete cu puteri nemăsurate. Iar dacă ai ajuns să lauzi un telefon pentru că poate să „joace” incredibil cele mai noi jocuri și faci afirmații sforăitoare despre cameră, intrînd pe tărîmul DSLR-urilor de performanță, e clar că vorbim despre o companie care e din ce în ce mai mult axată pe puștani cu bani, care vor un statut/simbol social ș.a.m.d. Cum se glumea (nejustificat, dar în același stil) despre tot felul de țoape care-și iau o mașinărie de $2000+ (Mac-uri) să stea pe Facebook sau „gameri” înrăiți care bagă Minecraft toată ziua. Zău că alimentează perfect justificat glumele astea…

Căștile alea (fie Apple, fie Beats) sînt mișto, ca idee, dar la banii ăia, Bose, Sennheiser și multe, multe altele sună infinit mai bine, țin mai mult, sînt mai confortabile ș.a.m.d.

Altceva, ce să mai zic? Urmează să bage aceleași caracteristici și pe camera frontală și să o marketeze ca “the best selfie machine we have ever released”, cam acolo bate.

Dacă vor introduce MacBook-uri cu bara de meniu sau linia de butoane de funcții tactile și nicio altă îmbunătățire simțitoare (mergînd în direcția deschisă de MB12), chiar cred că mă mut din grădina asta, învăț bine Linux și-mi fac ce-mi trebuie pe niște scule la fel de performante, dar mai ieftine.

Adevărul este că-s mișto căștile alea. Dacă am priceput bine, sunt compatibile doar cu iPhone 7, da? Nu-s cu bluetooth, acel proc W1 lucrează pe alte frecvență. Sau nu am priceput bine? M-am uitat destul de atent la tot spectacolul de varietăți.
Eu am remarcat că acest Tim Cook este un tip cît se poate de antipatic, nu știu de ce. Dă o impresie de tip fals, construit din componente mici și prost asamblate.

Îmi place de băiatul ăsta din ce în ce mai mult. :smiley:

Da, așa pare, că-s doar pentru iPhone 7 și pe Wireless, nu bluetooth.

Frumoase sînt, ideea cu cutiuța de încărcare e foarte bună, dar foarte multă lume are probleme serioase cu stabilitatea în ureche pe căști intraauriculare cu pernuțe de cauciuc ajustabile. De EarPods ce să mai zic? Nu se mai fac nici de-alea cu bureți…

Zice ca se conecteaza cu toate aparatele. Arata si un mac. Probabil vor fi doar pe anumite aparate mai noi.

Suita iWork nu este deloc rea. Necazul ei este unul și bine știut: a venit pe lume când MS Office era prea solid. Altfel, mi se pare OK, o mai folosesc și eu. Pt prezentări, prefer Keynote; pt mici grafice cu estimări numerite/procente, Numbers mi se pare o aplicație excelentă,intuitivă, ușor de folosit. Dacă lucrezi în mediu MacOS-iOS mi se pare clar o soluție foarte bună, dacă însă schimbi mereu fișiere cu Windows, atunci da, e o problemă.

Nici eu nu suport căști in-ear. Deci ai înțeles la fel, că nu-s pe BT.
P.S. Cum adică sunt wilreless, păi BT nu e tot o variantă de wireless?

Ba eu suport căști in-ear și chiar îmi plac, cu condiția să găsești unele bune, cu cauciuc moale și care se înfig bine și confortabil. Sennheiser e un exemplu, precum și Bose. Sigur, cu condiția să fie la un preț de peste 200 lei. (EarPods nu sînt un exemplu și nici chiar alea scumpe de la ei, AirPods sau cum le zice.)

Wireless adică “de-ăla pe care vine și netul”, eu așa îmi explic. :slight_smile: Nu știu detalii tehnice, dar chiar de curînd și-a cumpărat prietena un mouse, ceva no name, ieftinuț și scria că se conectează pe wireless (în vreme ce pe altele scria explicit că-s pe BT).

Acuma, sincer, îmi place și ideea căștilor pe Lightning. E varianta ideală de a primi curent în timp ce asculți. Cum îs cele high end pentru care calitatea hifi sau noise cancellation nu merge decît cu fir, așa și astea, teoretic, pot încorpora diverse chestii (amplificatoare, filtre ș.a.m.d.), pentru că primesc și curent pe Lightning.

Exact aceeasi impresie de falsitate imi lasa si mie Cookie. Doar ca nu e o simpla impresie Toti bogatasi astia (uitate mai ales la ai nostri) si-au pus o masca. Tim Cookie chiar e un fals si in fapte. Acum cu decizia UE si-a vandut actiuni in 2 randuri. Daca UE chiar nu se lasa, pun pariu ca intr-un an isi vinde toate actiunile Apple (pt ca buzunarul lui sa nu fie afectat) si isi va da si demisia. Adica sa vina potopul.

AirPods connect automatically with all your Apple devices. They’re simultaneously connected to your iPhone and Apple Watch, and sound switches instantly between the devices. Want to listen to your Mac or iPad? Just choose AirPods on those devices.1
1 Requires iCloud account and macOS Sierra, iOS 10, or watchOS 3.

Păi da, maușii mai ieftini au un adaptor micuț care se vîră îm mufa USB, unele sunt compatibile și cu Mac OS. Merg pe alte frecvențe și, de regulă, nu-s așa bune ca o bună conexiune BT.
Wireless, așa cum spune și numele, este orice conexiune care se face prin radio, uzual BT pt periferice și wi-fi pt net, dar și acei șoricei cu adaptor sunt și ei wl. Eu am dedus că acel chip W1 introduce un nou standard wl pt audio și că, deocamdată, merge doar cu iPhone 7.

Imi place ideea de casti (duble) wireless, insa am indoieli privitoare la stabilitatea lor in ureche si la pretul cam mare.

Da, și mie mi se părea că e un standard nou în acel chip.

Acum nu mai înțeleg, o fi BT normal, marketat special?

Eu cred ca vor merge si pe ip 6, dar nu spun ca sa vanda 7-le.
Ba, daca ma gandesc logic chiar va merge sigur pe orice iphone cu ios 10 ca n-o sa piarda de clienti pe cei care n-au ip 7. Deci e standard BT dar chip-ul e evolutie datorita dimensiunii si consumului redus.