Eveniment Apple, 20 aprilie 2021: Spring Loaded

Amin :slight_smile:
Deși în fiecare an spun asta și în fiecare an macOS se mai apropie puțin de iOS.

Din răspunsul tău observ că efectiv refuzi să înțelegi ce scriu.

Nu am spus că nu sunt folosite, doar că sunt incomode și ineficiente. Și nu e doar părerea mea, e o treabă demonstrată.
Ceea ce nu înseamnă că nu ar trebui să existe, dar vor avea limite într-o interfață optimizată pentru folosirea tactilă. Pe de altă parte e în regulă și dacă sunt “good enough”. Ce limite sunt acceptabile e decizia fiecăruia.

Cam așa și tu. Măcar citează fraza a.i. să păstrezi sensul dacă tot faci o treabă.

În rest te contrazici singur și nu mai are sens.

Probabil cea mai mare necunoscută a discuției este ce înseamnă “spre” sau “aproape de” macOS. Dacă înseamnă doar un manager de fișiere decent, Android are asta pe telefoane de un deceniu fără să evolueze “spre” altceva.

1 Like

OK,OK…Sincer, nu pricep insistența cu care dorești să demonstrezi că eu sunt prost, iar tu deștept, dar dacă asta te face fericit, de ce nu? Accept bucuros să fac pe cineva fericit.
Închidem, da?

Nu am vrut să demonstrez nimic. Cred că am început cu stângul.
Era doar o idee simplă legată de limitele unei interfețe tactile folosite ca desktop și invers. Nu mai contează.
Dar într-adevăr regret că m-am băgat în discuție. Seară bună!

Este interesant că și mulți non-mac useri apreciază noul iMac, de ex. aici. Autorul invocă 5 argumente pro și 2 contrargumentele (la final, cam neconvingătoare). Ceea ce, se pare, cei tineri nu (mai) știu (ori au uitat) este că iMac-urile colorate au apărut în 1998 și s-au produs până în 2002; au avut 13 culori (nu s-au produs toate simultan). Au fost un boom, practic ieșirea lui Apple din perioada neagră. Au mers paralel cu iBook-urile colorate, 1999–2001. Și unele și altele au impus conexiunea USB, pusă la punct de vreo 5 ani, dar pe care nicio companie nu o folosise!
P.S. Dacă ar fi ca Apple să urmeze logica simetriei, m-aș aștepta la o nouă serie colorată de iBook-uri. Acelea de acum 20 de ani aveau mîner, o inovație absolută pt acele timpuri și care nu a avut urmași, nici la Apple, nici la alții. Sigur, nu erau așa de ușoare și așa de compacte ca cele de azi, dar abandonarea mînerului la modelele de după 2001 li s-a părut multora o pierdere.