Error code 8062

Incerc sa copiez niste fisiere dintr-un folder pe un hdd extern.
Evident imi da eroare la copiere.
Am incercat ceva metode gasite la un google search dar nimic.
Precizez ca e prima mea experieta pe mac book deci … sunt virgin pe teritoriul asta.
Ceea ce urmeaza sa spun suna foarte stupid dar nu stiu cum sa descriu altfel :slight_smile: : eroare apare doar atunci cand incerc sa copiez fisierele care au o sageata micuta orientata in jos in coltul dreapta jos … Iar folderele au un mic “waiting” underneath ( presupun ca asteapta un backup? )
Have no idea what that means.
Precizez ca nu am backup la Time Machine.

Sunt probabil salvate în iClound si nedescărcate la tine pe sistem … ?

Fă o poză a ecranului cu zona unde apare săgețica aia. Poză faci cu secvențele command [fluturaș]-shift 3, 4 sau 5, cu 3 face tot ecranul, cu 4 apare o cruciuliță pe care o tragi pe zona dorită, iar cu 5 se face o captură complexă, inclusiv filmuleț.
Cum e formatat discul extern? HFS+ (standard Apple), APFS (noul standard Apple), MS-DOS sau NTFS?

Și eu bănuiesc la fel.

Ceva de genul:
iCloud

Exact asa apare :). HDD e formatat … APFS.
Si daca probabil sunt pe icloud si nu downloadate pe sistem… de ce nu le downloadeaza automat ? Tre sa fac eu ceva ? Desi sunt conectat cu macul la wireless … la unele foldere imi arata “Waiting”.
Ar trebui sa ma duc direct pe cloud sa le iau de acolo si sa le pun pe extern ?
Multumesc.

Nu știu ce sfat să-ți dau. Eu am o părere proastă despre iCloud, deși am acum 2 TB Family (4 membri). Se mișcă prost, iar în primele 7–10 zile de la o reinstalare de la zero înnebunești. Cică odată cu macOS 10.15.4 și iOS 13.4 cică ar rezolva niște mari probleme. Devin curios.