Eroare formatare stick bootcamp

Mă încăpățânez de vreo două zile să-mi pun windows pe ssd-ul extern, cu bootcamp. Din păcate nu reușesc să trec de formatarea stick-ului.

Am descăcarcat o variantă windows de pe site-ul oficial, format iso.
Formatez stick-ul cu disk utility (fat 32).
Deschid Bootcamp assistant, selectez imaginea iso și stick-ul, apare pentru 2-3 secunde că se apucă de copiat imaginea pe stick, după care, bum:


Dacă dau continuă ajung la:

Am încercat mutarea imaginii iso în alt folder sau pe desktop. Nimic.
De asemenea, am dezactivat imaginea (unmount) înainte de a da copiere. Am realizat și o clonă a imaginii iso (dmg) și am încercat cu aceea, nimic nu a mers.

Poate e de la os, folosesc 10.13 beta.

LE Am folosit două tipuri de stick, am încercat să pun și pe ssd-ul extern.

Nu știu dacă are cineva 10.13.x
Din experiența mea cu instalările anterioare de Windows, are important să știi că există versiuni de W. care merg numai pe anumite modele de mac-uri. Posibil ca actuala versiune beta să nu aibă lucrat până la capăt modul cum se pune windows. Nu spui ce windows ai, dacă apare ‘burn’ pare un windows vechi care nu va merge instalat pe un mac mai nou. Există tutoriale pe site-ul microsoft.com despre cum faci un boot disc dintr-un iso, și acolo cred că este importantă versiunea.
Ai citit asta?

Am descărcat ultima versiune win 10 (x64, Home) de pe site-ul MS.

Am un MB Pro 2015, e compatibil cu win 10.

Am să citesc indicațiile de pe site-ul Microsoft, poate rezolv ceva. Mulțumesc pentru link.

LE Nu ajută cu nimc site-ul. Basic stuff.

bun, acuma fă un boot flash iso cum zice MS
Dacă B.C. zice că îl face, dar nu iese, posibil ca acest beta să nu fie pus la punct. Ce hartă de partiționare are flashul? Poate că acolo e baiul, nu știu.

Ce capacitate are stick-ul? Trebuie minim 16 GB și musai USB 2, nu USB 3.

Ambele stick-uri sunt de 8gb, usb 2.0.

LE De ce trebuie de 16? Imaginea are 3.9gb.

Ei zic aici că trebuie un stick de 16 GB:

2 Likes

Eu ți-am spus că citești ATENT ce scriu Apple și MS. Presupun că trebuie 16 GB din cauza unor fișiere temporare pe care scriptul de instalare le pune pe stick.
P.S. Presupun că acel stick nu trebuie să fie „locked”, la unele este posibil acest lucru.

1 Like

Mulțumesc pentru răspunsuri, am să merg azi să cumpăr un stick de 16gb usb 2.0.
Vă țin la curent, că tot e cald.

Revin cu știri, am luat un stick de 32 gb Sandisk, usb 2.0.

La fel face.

Poți relua pașii făcuți? 1, 2, 3… și ce faci la fiecare pas și ce mesaj apare.
P.S. Dacă rulezi un sistem macOS beta, deci nefinalizat, mi-e teamă că nu te putem ajuta, eroarea s-ar putea datora tocmai faptului acesta. Ce zice Apple despre macOS 10.13. beta la capitolul Boot Camp?