E utila aplicația Watts?

Ce părere aveți despre aplicația Watts din app Store ce promite cabibrarea bateriei de la mac?
Merita sa o achiziționez?

Aplicația aia nu face decât să-ți arate informații despre baterie (pe care le poți afla și pe gratis) și îți aduce aminte periodic să calibrezi TU bateria (prin procedeul cunoscut: descărcare completă și reîncărcare). E drăguță, ce-i drept, dar nu face minuni.

https://binarytricks.com

Așa cum spune și Tudor, calibrarea unei baterii nu se poate face din soft, eu unul nu am citit o documentație serioasă în acest sens. Calibararea asta a devenit, se pare, un fetiș, mulți au impresia că, dacă știi să calibrezi bateria, vei avea un soi de perpetuum mobile, că bateria aia nu va muri niciodată. În esență, o baterie bună are o viață de 3–5 ani, una relativ bună de 2–3 ani, una proastă de sub un an. Am întâlnit, în viața mea, toate cele trei variante. Nu-ți face iluzia că, prin calibrare, faci în notebook un perpetuum mobile și nici că face minuni calibrarea asta. Pur și simplu, prelungește viața bateriei, adică o face ceva mai lungă decât dacă nu faci asta. Cât de mult prelungești viața bateriei în acest fel, e greu de spus, depinde de baterie, de calitatea ei. Dacă faci calibrare la circa o lună-două, este suficient. Nu ai ce face mai mult, restul depinde de calitatea produsului.

Mulțumesc!