Cumparare macbook pro

Buna ziua,

Eu as dori sa achizitionez un macbook pro pentru programare (Swift dar si java). Momentan folosesc o masina virtuala pt swift si este o inconvenienta . Din acest motiv, am decis sa optez pt un macbook pro insa in ceea ce priveste lumea apple sunt chiar incepator. Nu am mai avut niciodata un laptop apple si nu ma pricep la modele acestora. Bugetul meu ar fi cam de 7000 lei si as dori sa cumpar un macbook nou. Multi colegi de la munca mi-au recomandat sa cumpar de pe olx(deoarece aparent si acolo pot gasi produse noi sigilate) in loc sa cumpar de pe site-urile usual de e-commerce (eMag, altex, istyle) insa mie mi se pare putin mai dubios sa cumpar de pe olx de frica sa nu fiu inselat (sa iau teapa mai pe romaneste). Din acest motiv, apelez la voi, apreciez absolut orice sfat legat de modele/ locul de unde sa cumpar. Mentionez ca as vrea ca modelul sa aiba vreo 16 gb de rami si cel putin 256 gb ssd (eventual ii fac upgrade daca nu ajung).

Multumesc mult!

Este ok si de pe olx, cu atat mai mult daca este nou. Mai ales ca va fi mai ieftin decat in magazin.
Si daca il iei de pe olx, sa eviti samsarii de produse it, pentru ca nu toti sunt demni de incredere. Evita si iStyle sau Noumax penteu ca sunt mai scumpe decat restul magazinelor it.
Cat despre 16GB rami si nou (nu sh), mai greu de gasit.

Nimeni nu-ti poate asigura faptul ca nu iei țeapă pe olx sau alte site-uri de genul…Asta depinde numai de tine. Ține cont ce cele noi, sigilate pe olx sunt “căzute din TIR”. Altele aproape noi sunt tot furate (asta dacă chiar nu sunt ale celui care vinde și poate sa-ti arate actele) și te poți trezi cu ele într-o bună zi cu parolă pe EFI. Alți bani, altă distracție.

Nu e chiar asa. Eu am cumparat, in aproape 2 ani, vreo 4 Air.uri de pe olx, din care unul pentru mine, fara facturi, garantii sau cutii (modelele 2010, 2015 si 2x 2016). Si au functionat perfect.
Atata timp cat sti cum sa filtrezi ofertele, sa verifici produsul si sa pui intrebarile care trebuie, o sa fie totul ok.
La 7000 lei cumperi un Pro 2017 13” fara touch bar si cu 256 ssd, dar 8gb ram. Nou, din magazin.
In schimb, pe olx, la 7000 lei poti gasi ceva mult mai puternic si mai aproape de ceea ce ai tu nevoie.

La noile generații de notebook Apple, nu ai ce upgrade să faci, poate – cred – la SSD, în rest totul e lipit și non-upgradabil. Dacă vrei produs nou cu garanție, vezi ce oferte au acum și alte magazine gen emag sau pcgarage sau stradait etc. olx.ro poate oferi și el variante bune.
P.S. Am uitat: să faci upgrade de SSD e criminal, costă prea mult. Îl iei ca atare, nu ai – practic – nici aici upgrade.

Buna ziua.
Va rog sa imi dati un sfat : ce sa aleg intre un macbook pro 2008 cu doua placi video 2.8 ghz, 4gb ram (9400 si 9600) si macbook pro 2009 2.53 ghz, 4gb ram doar cu o singura placa video de 9400.
Nu prelucrez nimic video etc.
Ma intereseaza strict care este mai fiabil intrucat din ce am citit vad ca au cam picat placile.
Stiu ca e model vechi , imi asum alegerea.
Multumesc.

Păi primul, are proc core2 T9600 vs P8700. Oricum SO ultimul e EL Capitan pe ambele. Acum depine de prețul fiecăruia.
Dar mai ales trebuie testate să nu aibă probleme. Rulează Geekbench pe ele.

E puțin peste bugetul tău dar eu îți recomand un Pro Retina 15 cu 16GB RAM și procesor i7 2.20GHz

Putin…cu doar vreo 2400 de lei :)) Plus ca acela este model mai vechi. Pentru initiator recomand de pe olx un mbp 2017 de 15. Gasisem ceva oferte cu acest model sigilat

Multumesc dar raman la variantele mele, am deja un a1181 pe 13,3 cu ssd si merge super dar am nevoie de ,upgrade, la display de 15 pentru job.
O zi buna.