Cumparare Macbook Pro 13 !

Buna seara ! As dori sa achizitionez urmatorul macbook https://altex.ro/laptop-apple-macbook-pro-13-retina-display-mpxr2ro-a-intelr-coretm-i5-pana-la-3-6ghz-8gb-128gb-intel-iris-plus-graphics-640-macos-sierra-argintiu-tastatura-layout-ro . Fiind la inceput in domeniul Apple as dori sa aflu cam cat de bine se descurca acesta in programare , si aici ma refer la Visual Studio , Xamarin si alte cateva de genul . Ma intreb daca si un macbook air ar putea face asa ceva ? Multumesc anticipat!

Dacă faci parte din categoria „pro”, o jucărie pro ar fi mai potrivită. În esență, poți face același lucru și cu un Air. care – ca performanțe – este sub MBP, dar este mai ușor.

Rulararea unor programe se face aproximativ la fel pe orice calculator cu configurații asemanatoare. Vezi ce cerințe au programele respective (procesor, memorie, sistem de operare) și apoi te decizi.

Off.topic: Vezi ca.l gasesti mai ieftin la alte magazine.

Am cautat in toate magazinele si acesta este pretul ! Daca faci referire la olx sau ceva asemanator , il vreau nou !

Nici eu nu văd unde ar fi mai ieftin acest model.
@Iulian. ai un link concret? sau spui doar așa, ca principiu general, că undeva ar putea fi mai ieftin?

Bună Alex.

Pentru dezvoltare eu zic că-i mai nimerit un pro (după gustul meu și un monitor extern mai generos).
Nu am instalat VS pe Air (mid 2013, i5 - 1.3 GHz, 4 GB Ram) că și XCode-ul se mișcă mai greoi.

La SSD eu aș opta (dacă se poate) pt. 256 GB - la 128 mereu trebuie să șterg câte ceva (mai instalezi o mașină virtuală, o imagine în docker, ceva server și ups … iar e plin).

Eu nu am reușit să mut tot ce dezvolt pt. windows pe Mac, și cred că dacă ești constrâns la dezvoltare cu tehnologii MS mutarea pe mac 1:1 (ce folosesc pe Win să folosesc și pe mac) nu-i cea mai bună soluție.

Dezvoltarea pe mac e super, dar nu cu tehnologiile MS (cu durere’n suflet pt. c#) ex:

  • schimbă-ți platforma de pe ASP.NET pe node.js (cred că’i net superioară)
  • PostgreSQL în loc de SQLServer
  • React Native în loc de tot ce-i Xamarin
  • tools-uri simple (gen shell, sublime text sau VS Code (nu visual studio), docker, etc.) în loc de IDE-uri super încărcate.

A … și mai era întrebarea: De ce layout RO ?

Deoarece suntem ín RO, nu? Acuma, serios vorbind, layout-ul RO este un U.S. cu 5 caractere puse periferic. Cei care scriu mult în română găsesc că e greu să memoreze locul acestor caractere.

Nu ma refeream la olx.
Eu l.am cumparat pe al meu acum o luna si l.am gasit cu 5800 lei, avand o reducere de 200 lei. Adica era 6000 lei.
Mai bine mai astepti o saptamana, doua, ca sa se apropie perioada de Craciun.

A, da, în acest sens da: mai stai un pic, că de Crăciun mai apar ieftiniri. Acest lucru este probabil.

Cu noua “reducere”, ajunge la 6180 lei:

Dar si in linkul dat de tine, in primul post, ai cadou un voucher de 1000 lei (campanie ce a inceput joi, 14 decembrie).