Cumpar iMac "Core i7" 3.4 27" (Late 2012)

As cumpara la pret accesibil iMac cat mai apropiat de acesta (preferabil in cutia originala):

Eventual poate fi si MBP din gama asta (tot preferabil in cutia originala):

Am gasit la pret accesibil, in cutia originala ceea ce in principiu difera de ce caut doar prin procesor:

Intrebare: In exploatare medie in ce pot fi detectate avantajele si dezavantajele celor 2 procesoare de mai jos?
The iMac “Core i5” 3.2 27-Inch also could be configured with a 3.4 GHz Quad Core “Core i7” processor (I7-3770) for an extra US$200. This “Core i7” processor supports Hyper-Threading (it has two threads per core for a total of eight threads for the system) as well as Turbo Boost 2.0 (the system can dynamically increase the processor clockspeed to 3.9 GHz when tasks demand). It has a larger 8 MB level 3 cache, too. EveryMac.com also has documented this custom configuration as its own model.

E greu de spus care sint avantajele si mai ales dezavantajele daca nu stiu ce inseamna utilizare medie.
Daca folosesti software din 2012, probabil ambele se vor comporta foarte bine, mai ales del cu i7. Cel putin asta reiese din descrierea facuta in limba engleza. I7 are 8 threads, va face fata mai bine unui program “greu”, sau mai multor prog in paralel.
In linkurile tale poti gasi scorurile geekbench. La prima vedere i7 e cu ~30% mai puternic.
Nu m-am apropiat niciodata de un iMac dar cred ca la varsta lor, ar avea nevoie de curatenie si pasta.
Si eu caut un macbook vechi pt macox/linux dar folosind macos foarte rar, ma gandesc sa cumpar altceva.
Sper sa gasesti ceva ce te va multumi.

Merci pentru raspuns. Stii mai exact ce MacBook “vechi” te-ar multumi?

Un mac vechi pt mine ar trebui sa fie:

• upgradable
  • easy repairable
  • minim sata3

Sa nu fie cu tastatura butterfly sau din seria celor cu probleme de gpu.
Dupa cum vezi, lista se restringe foarte mult.

Merci mult pentru lamurire. Intre timp am primit mai multe atentionari contra atat pentru iMac 27" 2011 cu GPU AMD-Radeon schimbabil, cat si pentru iMac 27" 2012 cu GPU Nvidia-GForce neschimbabil. Poate ma reorientez totusi catre MBP QuadCore-i7, dGPU 2012 mid, cum am eu.