Cum selectăm simultan blocuri de text separate

Știați că, dacă țineți apăsată tasta Cmd în timp ce trageți cu mausul peste text, puteți selecta pasaje separate de text? Exemplu:

Șmecheria merge în toate editoarele de text pe care le-am încercat, chiar și în Word.

Merge și în Windows șmecheria, cu Ctrl în loc de Cmd. Cum ai făcut ca acel Cmd să fie în chenar și să arate ca o tastă?

Tastele se fac astfel în Discourse: <kbd>Cmd</kbd>

1 Like

Da, atenție însă: nu toate aplicațiile suportă acest lucru f. util. Știu că prima serie nouă a Pages nu știa asta, Acuma s-a rezolvat? La Nisus a mers totdeauna.

Heh, nu merge nici în Pages-ul ăsta nou. L-au stricat complet.

Păi tocmai asta urlau toți la Pages, seria nouă, că nu mai are non-contiguous selection, că de asta vorbim. Pare un detaliu banal, dar e f. util de multe ori, cînd ai de făcut un copy-paste selectiv. Eu nu am fost prea afectat, că nu foloseam și nu folosesc Pages, inițial din alte motive (cred însă că seria veche știe non-contiguous selection). Sînt însă bucuros că Nisus și Mellel au avut mereu funcția asta.

Am testat și așa este: selecția non-continuă merge frumos pe generația veche de Pages, nu pe cea nouă. Dar e deja știut că noua serie iWork are multe limite, în mod evident au rescris aplicația de la zero și nu au ajuns acolo [?].